Graham Swift'in Waterland, David Lodge'un Small World ve Martin Amis'in London Fields adlı romanlarında üstkurmaca tekniğinin incelenmesi
Investigation of metafiction technique in Graham Swift's Waterland, David Lodge's Small World and Martin Amis'in London Fields
- Tez No: 191268
- Danışmanlar: PROF.DR. UFUK EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZETGRAHAM SWIFT' N WATERLAND, DAVID LODGE'UN SMALL WORLDVE MARTIN AMIS' N LONDON FIELDS ADLI ROMANLARINDAÜSTKURMACA TEKN Ğ N N NCELENMESBu tez üstkurmaca kavramını ortaya çıkaran toplumsal, kültürel, edebigelişimlerin anlatımı ile başlamıştır. Postmodern dünyada her alanda meydana gelendeğişimler roman türünü de etkiler. nsan merkezli tüm toplumsal ve kültürelolguların, gerçekliklerin sorgulandığı postmodern dünyada roman da kendikanıksanmış geleneklerini yazın metninin içinde alaylı bir dille yeniden inceleyerek,kendi kurgusal varlığını sorgulamaya yönelir. Her türlü ayrıma karşı çıkanpostmodern yazarlar eserlerinde metnin kurmaca niteliklerini sergileyebilmek içinfarklı anlatı yöntemleri benimserler.Bu bağlamda ele alınan Waterland, Small World ve London Fieldsromanlarının üstkurmaca özellikleri anlatılmıştır. Waterland romanında eserinkurmaca niteliğini öne çıkaran kurgusal-tarihsel, öznel-nesnel, şimdi-geçmişparadoksları incelenmiştir. Small World romanında romans ve yergi çerçevesi içindebiçimlendirilmiş özbilinç taşıyan anlatı irdelenerek metnin üstkurmaca özelliktaşıyan parodik yapısı gözler önüne serilmiştir. Son olarak, London Fields romanınınbütün anlatı geleneklerini alt üst eden gerçekle kurmaca arasındaki ontolojik sınırlarıbelirsizleştirip yok eden kurgusu açıklanmıştır. Tezin bütününde üstkurmaca kavramıele alınıp romanların üstkurmaca özellikleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTINVESTIGATION of METAFICTION TECHNIQUE in GRAHAM SWIFT?SWATERLAND, DAVID LODGE?S SMALL WORLD and MARTIN AMIS?SLONDON FIELDSThis thesis begins with an investigation of the social, cultural and literaryforces which bring forth the metafictional technique in the novel. In postmodern agethe changes that have occured in every field of study create changes in the forms ofthe novel, too. The novel begins to problematize its fictional status as all the man-centered social and cultural systems come to realize their fictional quality. Thepostmodern authors employ different methods to portray this metafictional quality intheir novels.In this respect the metafictional devices in Graham Swift?s Waterland, DavidLodge?s Small World and Martin Amis?s London Fields are studied. In Waterland,fictional-historical, subjective-objective, present-past narrative paradoxes areportrayed. In Small World, in a romance and satire framework, parodic structure ofhte novel which reveals its metafictional status is presented. Finally, the structure ofLondon Fields which upsets the conventional fictional modes by obscuring theontological levels in the novel is investigated. As a whole metafiction and its uses inthese three novels are portrayed.