Endüstri ilişkileri açısından askeri personelin sendika kurma hakkı
From the pointof view of industrial relations the right of unionisation of military personal
  1. Tez No: 191270
  2. Yazar: EMİRALİ KARADOĞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN ÖZUĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZETBu çalışmada, çeşitli gerekçeler gösterilerek, askeri personelin sendika kurmahakkı, savunulmuştur. Askeri hizmetin, diğer kamu hizmetlerinde üretilenhizmetlerden, üretim süreci ve ilişkileri bakımından pek farklı olmadığı ortadadır.Diğer iş ve hizmetlerden farklı olarak, burada sömürü ilişkilerine değil güçilişkilerine dayalı bir üretim sürecinin varlığı söz konusudur. Özellikle astsubaylarınmağduriyeti gözlenmiş ve bu amaçla askeri personelin de kendi haklarını savunacağıörgütler kurmasının gerekliliği vurgulanmıştır.Askeri personelin örgütlenmesinin sadece kendilerine değil, ülkedekidemokrasinin gelişimine etkisi olacağı bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.Ordu-demokrasi ilişkilerinin geleceği açısından savunulan, ?ordunun sivil otoritenindenetimine alınması? fikri ile ordu içerisinde demokratik kurumlarının sağlayacağı içdenetimin önemi karşılaştırılmıştır. Ayrıca örgütlenme hakkının askeri personelin deyasal hakkı olduğu, uluslararası belgelere dayandırılarak savunulmuştur.Bu plan uyarınca ilk olarak çalışma ilişkileri perspektifinden askerlik hizmetininkavramsallaştırılmasına girişilmiştir. Askerlik, `askeri hizmet üretimi' terimi iletanımlanacak ve bu üretimin teknik iş süreçleri ve emek sürecinin örgütlenmesiayrıntılı olarak incelenmiştir. Askerlik, çok sayıda kültürel kod ve sembollerle yüklübir meslektir; `askeri ethos' terimi ile karşılanan bu kod ve değerler üzerinde,`disiplin' unsuruna ayrıcalıklı bir yer tanınarak, durulmuştur. Tez çalışmasının birincibölümünü oluşturan bu tartışma, ordunun sınıfsal yapısının incelenmesini deiçermektedir. zleyen bölümde, askeri personelin sendikalaşma hakkı konusundakiyasal düzenlemeler uluslararası ve ulusal düzlemde ele alınmıştır. Üçüncü bölümdeise bu kez, askeri personelin örgütlenmesi açısından ülke deneyimleri incelenerek,bir durum değerlendirilmesi yapılmıştır. Yasal dayanaklar ve ülke deneyimlerikonusunda betimleyici bir araştırma tarzı izlenmiştir. Çalışmanın dördüncü ve sonbölümü saha çalışmasına aittir; nitel araştırma yöntemi kapsamında derinliklimülakat tekniği ile tamamı emekli olan astsubaylarla yapılan görüşmeler, burada elealınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this study, it is claimed that, military personnel have right to establishunion, by bringing forward various reasons. lt is obvious that there is not muchdifference between military service and public service's activities in terms oftheir relations and their production process. Being different from other jobs andservices, here it can be mentioned about production process based on mightrelations instead of exploitation relation. Especially, it is observed non-commissioned officer's (NCO) mistreatments and it is emphasized necessity ofestablishing organizations for advocating their rights.It is clear that, becoming organized for military personal will affect not onlythemselves but a also improvement of democracy What is defended in terms of futureof Army-Democracy relation is compared with putting army under control of civilauthority and importance of internal supervision of democratic association in thearmy. It is defended that, right of being organized is legal right in according to theinternational documents.In accordance with this plan, first of all it is attempted to conceptualizemilitary service in view of working relations. Compulsory military service will bedefined with the term of military service production. It's working processeslabor process organization was deeply examined. Military service is a job withmany cultural code and symbols; It is stressed over these codes and symbols whichare identified with“military ethos”by distinguishing discipline. These argue thatconstruct the first section of these thesis, also includes the study of the army'sconstruction as a class. Next section, has been mentioned the right of militarypersonal with national and international legal arrangements, in third section,1organizing of military personal, as a point of view of the other countriesexperiments has been examined and evaluation of situation done. Descriptivesearching way was followed about legal basis and country experience. Lastfourth section of study belongs to field study; in the scope of qualitative researchway deeply interviews, done with retired NCOs was examined in this section.2