Eleştirel teori çerçevesinde hegemonya ve alt-hegemonya: Almanya ve Japonya örneği
Hegemony and sub-hegemony within the framework of critical theory: Germany and Japan case
- Tez No: 191271
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 334
Özet
Su, Ali Ercan, Eleştirel Teori Çerçevesinde Hegemonya ve Alt-Hegemonya: Almanya veJaponya Örneği, Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Mustafa Aydın, s. 334.Uluslararası ilişkiler disiplini sosyal bilimlerdeki paradigma açısından yaşanangelişmelere paralel bir şekilde değişime uğramaktadır. Disiplinin tek paradigması olanrealist teoriye alternatif Robert Cox'un öncülü olduğu eleştirel teoriden gelmektedir.Cox'un ileri sürdüğü hegemonya teorisi esas olarak Gramsci'nin hegemonya teorisininuluslararası ilişkilere uygulanmış halidir. Cox'un teorisine göre uluslararası ilişkiler üçkategori (maddi yeterlikler, fikirler ve kurumlar) ve üç düzlem (üretim, devlet ve dünyadüzeni).Eleştirel teori çerçevesinde sadece hegemonya kavramı üzerinde durulmaktadır.Buna göre uluslararası alanda hegemonik bir kültür yaygınlaştırabilen sınıf, devlet veyabaşka bir yapı dünya üzerinde hegemonyasını kurabilmektedir. Bu kapsamda eleştirelteori, sadece ABD'nin bu türden bir hegemonik kültür yaratabileceği kabul etmektedir.Günümüz dünya politikası açısından ABD'nin dünyaya yaydığı ideolojisi ile biralternatifi bulunmamaktadır. Diğer yandan, Japonya ve Almanya gibi devletler realistparadigma bağlamında Soğuk Savaş sonrasında ABD'ye alternatif olaraksunulmaktadırlar. Bu devletler küresel bağlamda alternatif bir kültür yaratmakeğiliminde olmadıkları gibi böyle bir güçleri de bulunmamaktadır. Bununla beraber sözkonusu devletler kendi bölgelerinde resmi veya gayri resmi örgütler ve platformlararacılığıyla tarihsel bloklar oluşturmaya çalışmaktadırlar. Bu kapsamda alt-hegemonyaolarak ileri sürülebilecek devletler Almanya ve Japonya olarak belirmektedir. Almanyaiçin Avrupalılık kimliği bağlamında AB bunun için uygun bir zemin yaratmaktadır.Japonya da benzer şekilde Asyalılık kimliği temelinde çeşitli platformlar aracığıylaAsya'da benzer kültürel bağlar geliştirme hususunda çaba göstermektedir. Bu aradaalt-hegemonyaların ABD ile ilişkisi de iniş çıkışlarına rağmen istikrarlı bir şekildesürmeye devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Su, Ali Ercan, Hegemony and Sub-Hegemony within the Framework of Critical Theory:Germany and Japan Case, Ph..D. Thesis, Supervisor: Prof. Dr. Mustafa Aydın, p. 334.International relations discipline has been in a transformation in paralel to thedevelopments within the social sciences. The alternative theories to the realist theorywhich is the only paradigm of the discipline comes from Critical theory developed byRobert Cox. Cox?s hegemony theory is an applied theory of Gramsci?s hegemony theory.According to Cox, international relations can be best explained by three categories(material capabilities, ideas and institutions)and three levels (production, state andworld orders).Within the framework of critical theory class, state or another structure canestablish its hegemony through spreading a hegemonic culture in international arena. Inthis context critical theory acknowledges only the USA as it can create such a hegemonicculture.There is not ideologically an alternative structure of the USA in terms of currentworld politics. However, states such as Japan and Germany have been presented asalternatives to the USA in the post-Cold War era by the realist paradigm. On the otherhand, these states neither have inclined to create such an alternative culture nor havepower to do it. In addition the states in question in the regions that they are located,through official and non-official organisations and platforms strive to create historicalblocs. In this context sub-hegemonic states emerges. Although there are ups and downsin the relations of sub-hegemonies with the USA, the relations remains stable.