Kısıtlı kaynaklarla proje çizelgelemesi problemlerinde kullanılan genetik algoritma metodları ve bunların karşılaştırılması
The genetic algorithm methods used in resource constrained project scheduling problems and their comparison
- Tez No: 191293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ARGUN KARACABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Özdemir, Gökhan, Kısıtlı Kaynaklarla Proje Çizelgelemesi ProblemlerindeKullanılan Genetik Algoritma Metodları ve Bunların Karşılaştırılması, YüksekLisans Tezi, Danışman: Doç.Dr. Ali Argun Karacabey, 122 s.TEZ ÖZETBu çalışma, kaynak kısıtlı sistemlerde proje çizelgelemesi problemlerinçözümünü ele almaktadır. Amaç, proje bitim tarihini minimuma indirebilmektir.Bu amaçla ilk önce kısıtlı kaynaklarla proje çizelgelemesi problemlerinde kullanılanmodeller anlatılmıştır. Ardından bu tarz problemlerin çözümünde kullanılan çeşitlisezgisel metodlar ayrıntılı bir biçimde açıklanmıştır. Daha sonra sezgisel metodlararasındaki Genetik Algoritma stratejisi incelenmiş ve bu stratejiye uygunalgoritmalar geliştirilip birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Bu algoritmalarpermutasyon temelli ve öncelik değerini temel alan Genetik Algoritmalardır. Sonolarak, Genetik Algoritmalarda kullanılan operatörler ve metodların güçlü ve zayıfyönleri belirlenip ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Sonuçlar permutasyon temelligenetik algoritmanın daha üstün geldiğini ve bu tür problemleri çözmede etkinolduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Özdemir, Gökhan, The Genetic Algorithm Methods Used In ResourceConstrained Project Scheduling Problems and Their Comparison, Master?sThesis,Advisor: Assoc.Prof. Ali Argun Karacabey, 122 p.ABSTRACTThis study deals with the solutions of the resource constrained schedulingproblems. Makespan minimization is the objective. To perform this, initially, themodels which are used in resource constrained project scheduling problems areexplained. Then, various heuristic methods are investigated which are used in thesolutions of these kind of problems. After that, the Genetic Algorithm strategies areinvestigated and related algorithms for this heuristic method are developed andcompared with each other. These algorithms are permutation based and priorityvalue based genetic algorithms. Finally, the weaknesses and strengths of themethods and operators used in Genetic Algorithms are determined and explained indetail. The outcomes reveal that permutation based genetic algorithm is the mostpromising genetic algorithm to solve the resource constraint project schedulingproblems efficiently.