Hybrides sprachlerncoaching - am beispiel der vorbereitungsklasse der Uludağ Universität
Hibrit dil öğrenme koçluğu - Uludağ Üniversitesi hazırlık sınıfları örneği
  1. Tez No: 660523
  2. Yazar: MEHMET DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER SEYHAN YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 379
Özet
Dijital dönüşüm, günümüzde hem özel alanda hem de iş hayatında hissedilebilmekte ve sürekli bir yükseliş eğilimindedir. Bilgi ve iletişim teknolojileri kullanıcıları artık dünyanın her yerinden insanlarla sosyal ağlar üzerinden sanal bir ortamda iletişim kurmakta ve çeşitli kaynaklardan elde ettikleri bilgileri zaman ve konumdan bağımsız olarak mobil cihazlarla işlemektedirler. Çağın gereği olarak bu dijitalleşmenin hızla yayıldığı toplumlarda, beceri gereksinimleri de değişmekte; kişisel, sosyal ve medya becerilerinin (21. yüzyıl becerileri) yanı sıra dijital iletişimin en temel unsurlarından biri olan yabancı dil öğrenimine ve yabancı dil becerilerinin gelişimine özel bir değer verilmektedir. Yabancı dil eğitimi alanında, eylem odaklı yaklaşım öne çıkmakta ve öğrenilen dilin kendisinden çok, öğrenenin özyönetim ve inisiyatif gibi kişisel becerilerini kullanarak oluşturduğu ürünlerin sunumuna odaklanılmaktadır. Öğrencilerin yabancı dil kaynakları ile etkileşim sağlamaları ve hedef dilde eylemler gerçekleştirerek otonom öğrenen olma yolunda ilerlemeleri için ise dijital öğrenmenin avantajlarından giderek daha fazla yararlanılmaktadır. Bu olumlu gelişmelere rağmen, yabancı dil eğitiminde bir yandan kurumsal koşullar ve düzenlemelerden, diğer yandan öğretmenlerin ve öğrencilerin becerilerinden kaynaklanan çeşitli sorun alanları oluşmaya başlamıştır. Ayrıca, bilimsel öğretim ve öğrenim araştırmalarının sonuçları da eğitim uygulamalarına, diğer bir deyişle öğretmenlerin ve öğrencilerin gerçek öğrenme ortamlarına istenilen ölçüde yenilikçi çözümler sağlayamamaktadır. Bu bilgiler ışığında, bu doktora çalışmasında, hem e-öğrenme hem de dil öğrenme danışmanlığı türlerinin avantajlarından yararlanan ve aynı zamanda uygulanabilir, yenilikçi bir çözüm sunmayı amaçlayan didaktik bir tasarım modelinin nasıl geliştirilebileceğini incelenmiştir. Bu nedenle, bu çalışmanın araştırma çerçevesini, mevcut bir içeriğin belirli bir bağlamdaki etkinliğini araştırmaya değil, hedef kitleye uygun yenilikçi bir model oluşturmaya odaklanan“Tasarım Tabanlı Araştırma Yaklaşımı”oluşturmaktadır ve verilerin değerlendirilmesinde karma yöntem kapsamında nitel ve nicel yöntemler kullanılmıştır. Araştırmanın seçilen yaklaşım doğrultusundaki amacı, kesin hüküm niteliğindeki bulguların elde edilmesi değil, tasarım süreci aşamalarının ortaya konulması ve benzer eğitim uygulamaları için yol gösterici olacak uygulanabilir tasarım ilkelerinin elde edilmesi, ayrıca araştırma dünyasına yenilikçi bilgiler kazandırılmasıdır. Hazırlık sınıfı Almanca derslerinin daha profesyonelce yürütülmesini hedefleyen Hibrit Dil Koçluğu isimli öğretim tasarım modeli (HSLC Tasarım Modeli) bir ön araştırma (alan yazın incelemesi, hedef kitle analizi, uzman görüşleri) neticesinde ortaya çıkmış ve iki yıl süren araştırma döngüsünde elde edilen veriler neticesinde geliştirilmiştir. Bu tasarım modelinin temel amacı; Almanca hazırlık sınıfı eğitiminde, ders içi ve ders dışı öğrenme süreçlerinin içerik açısından birbiri ile kenetlenmesi ve bu sayede bütüncül bir öğrenmenin sağlanmasıdır. HSLC Tasarım Modeli; belirlenen dil öğretim ilkeleri ile hedef kitleye ve dil eğitimine uygun 21. yüzyıl becerilerinin birbiri ile harmanlaması sonucu oluşturulan ve döngüsel tasarım sürecinin çerçevesini oluşturan teorik bir felsefeye dayanmaktadır. Bu felsefe Almanca dil becerilerinin geliştirilmesinin yanı sıra öğrencilerin öğrenme süreci bilgilerinin arttırılmasına ve kişilik gelişimlerinin desteklenmesine odaklanmaktadır. Bu hedef doğrultusunda çeşitli hibrit öğrenme senaryolarından faydalanan HSLC Tasarım Modelini tek bir dijital merkezden yürütmek amacı ile bu çalışma kapsamında dijital bir platform ve mobil uygulaması geliştirilmiş ve diğer uygulamalar ile birlikte tasarım modeline katkısı değerlendirilmiştir. Çalışma; döngüsel tasarım sürecini bütünsel bir şekilde değerlendirmeyi amaçlayan özetleyici bir değerlendirme ve bu çalışma kapsamında elde edilen ve benzer eğitim ortamları için yol gösterici olacağı düşünülen nihai tasarım ilke ve önerileri ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
The digital change has made its presence felt nowadays in both private and professional areas and is in a continuous upward trend. The users of information and communication technologies now communicate in a virtual world by means of social networks with people from all over the world and use mobile devices to process knowledge from a wide variety of resources regardless of time and location. In this digitized society, however, the skills requirements are also changing, and the development of personal, social and media skills (soft skills) as well as language skills are given a special value. In the field of foreign language education, the concept of action orientation emerges and no longer focuses on the language itself, but on the presentation of products, for which personal skills such as self-management and initiative play an important role. In this regard, foreign language education aims to promote the ability to act and learner autonomy through interaction with foreign language resources, and therefore benefits more and more from the advantages of digital learning. However, there are various problem areas in foreign language practice, which are caused on the one hand by institutional conditions and regulations and on the other hand by the skills of the teachers and learners. In addition, the results from scientific teaching and learning research bring little or no innovative solutions into educational practice or into the real world of teachers and learners. Against this background, this study examines how hybrid language learning coaching can be developed in the form of a didactic design model, which benefits from the advantages of both e-learning and language learning coaching, and which aims to provide a practical and innovative solution. For this reason, the research framework of this study is the“Design-Based Research”approach, which does not focus on investigating the effectiveness of an existing intervention, but on the creation of a context-specific didactic design model. In this respect, qualitative and quantitative methods of the mixed methods approach are used in this study, whereby the goal is not the achievement of legal, generally valid findings, but the exploration of the cyclical design process and the generation of design principles that are recommended for context-like practice and that provide practical, innovative knowledge for the research. The didactic design model for the preparatory GFL lessons was created as a result of a preliminary study, it was iteratively developed further in two research cycles and rated as positive in view of the findings from the formative and summative evaluation. The main objective of this model is the professional management of GFL lessons by means of hybrid learning scenarios, for which it is based on a philosophy that arises from the interlocking of language didactic principles and the selected soft skills and on holistic learning through the blending of the in-class and extracurricular learning processes. The focus is on the parallel development of language skills, learning process knowledge and the identity of the learner. This DBR study concludes with a summative evaluation, which serves on the one hand to condense the final design principles and on the other hand to formulate further research questions. Der digitale Wandel lässt sich heutzutage sowohl im privaten als auch im beruflichen Bereich spüren und befindet sich in einem kontinuierlichen Aufwärtstrend. Die Nutzer der Informations- und Kommunikationstechnologien kommunizieren mittlerweile in einer virtuellen Welt mittels sozialer Netzwerke mit Menschen aus der ganzen Welt und verarbeiten mit mobilen Endgeräten das Wissen aus verschiedensten Ressourcen zeit- und ortsunabhängig. Doch ändern sich in dieser digitalisierten Gesellschaft auch die Kompetenzanforderungen und die Entwicklung der persönlichen, sozialen und medialen Kompetenzen (Softskills) sowie die des sprachlichen Handelns erhalten einen besonderen Wert. Im Bereich der Fremdsprachenbildung tritt die Auffassung der Handlungsorientierung hervor und richtet das Hauptaugenmerk nicht mehr auf die Sprache selbst, sondern auf das Darstellen von Produkten, wofür persönliche Kompetenzen wie Selbstmanagement und Initiative eine bedeutende Rolle spielen. Diesbezüglich setzt sich die Fremdsprachenbildung die Förderung der Handlungsfähigkeit und der Lernerautonomie durch die Interaktion mit fremdsprachlichen Ressourcen als Ziel und profitiert dafür immer mehr von den Vorteilen des digitalen Lernens. Doch herrschen in der fremdsprachlichen Praxis verschiedene Problemlagen, die einerseits durch institutionelle Bedingungen und Regelungen und zum anderen durch die Kompetenzen der Lehrpersonen und Lernenden bedingt sind. Dazu kommt, dass die Ergebnisse aus der wissenschaftlichen Lehr- und Lernforschung keine oder nur geringe innovative Lösungen in die Bildungspraxis bzw. in die reale Welt der Lehrpersonen und Lernenden bringen. Vor diesem Hintergrund wurde in der vorliegenden Studie untersucht, wie ein hybrides Sprachlerncoaching in Form eines didaktischen Design-Modells entwickelt werden kann, welches sowohl von den Vorteilen des E-Learnings als auch des Sprachlerncoachings profitiert, und darauf abzielt, einen praxistauglichen und innovativen Lösungsansatz zu generieren. Aus diesem Grund bildet den Forschungsrahmen dieser Studie der Ansatz „Design-Based Research", welcher sich nicht auf die Untersuchung der Wirksamkeit einer vorhandenen Intervention, sondern auf die Gestaltung eines kontextspezifischen didaktischen Design-Modells konzentriert. Insofern kommen bei dieser Studie qualitative und quantitative Methoden des Mixed-Methods-Ansatzes zum Einsatz, wobei das Ziel nicht das Erreichen von gesetzmäßigen, allgemeingültigen Befunden, sondern die Exploration des zyklischen Designprozesses und die Generierung von Gestaltungsprinzipien ist, die für kontextähnliche Praxis als weiterführende Empfehlungen und der Wissenschaft als praxistaugliches, innovatives Wissen dienen sollen. Das didaktische Design-Modell für den studienvorbereitenden DaF-Unterricht entstand infolge einer Vorstudie, es wurde in zwei Forschungszyklen iterativ weiterentwickelt und angesichts der erzielten Erkenntnisse aus der formativen und summativen Evaluation als positiv eingeschätzt. Das Hauptziel dieses Modells ist die professionelle Verwaltung des DaF-Unterrichts mittels hybrider Lernszenarien, wofür es sich auf eine Philosophie stützt, die durch die Verzahnung von sprachdidaktischen Prinzipien und den ausgewählten Softskills entsteht und auf ein ganzheitliches Lernen durch die Verzahnung der Lernphasen innerhalb und außerhalb der Klasse zielt. Im Fokus steht dabei die parallele Entwicklung der sprachlichen Fertigkeiten, des Lernprozesswisssens und der Identität der Lernenden. Die vorliegende DBR-Studie schließt mit einer summativen Evaluation ab, die zum einen zur Verdichtung der endgültigen Gestaltungsprinzipien und zum anderen zur Formulierung von weiterführenden Forschungsfragen dient.