Medya ve modernleşme: 1945-1960 döneminde National Gographic dergisinde Türkiye'nin sunumu
Media and modernization: Representation of Turkey in National Geographic magazine between 1945-1960
- Tez No: 191321
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT ÇAPLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kanlı, Tuğba, Medya ve Modernleşme: 1945-1960 Döneminde NationalGeographic Dergisi'nde Türkiye'nin Sunumu, Yüksek Lisans Tezi, Danışman:Prof. Dr. Bülent Çaplı, 133 s.ÖZETBu çalışmanın konusu kinci Dünya Savaşı sonrası dönemde NationalGeographic Dergisi'nde Türkiye'nin sunumudur. Bu dönemde gerek Amerika'dakisosyal bilimler alanında, gerekse Amerika'nın dış politikasında önemli değişikliklerolmuştur. Az gelişmiş ya da gelişmekte olan diye nitelendirdikleri ülkelerinmodernleşmesine odaklanan ?Modernleşme Kuramı? Amerikan sosyal bilimlerinehâkim olurken, ABD dış politikasında bu ülkelerin modernleşmesini sağlamak amacıylayürürlüğe koyulan doktrinler belirleyici olmuştur. Türkiye bu dönemde yeni birmodernleşme dalgası içine girmiş, modernleşme özellikle Demokrat Parti dönemindeAmerikanlaşma olarak tanımlanmış ve ?Küçük Amerika? olma iddiası ortaya atılmıştır.Amerika'nın en çok okunan dergilerinden biri olan National Geographic Dergisi,bu dönemde Türkiye'yi, modernleşme kuramı ve Amerikan dış politikası bağlamındamodernleşen bir ülke olarak göstermiştir. Böylelikle dergi, her ne kadar objektiflikiddiasında olsa da bu iki alanın söylemini yeniden üretmiştir.
Özet (Çeviri)
Kanlı, Tuğba, Media and Modernization: Representation of Turkey in NationalGeographic Magazine Between 1945-1960, Master?s Thesis, Advisor: Prof. Dr.Bülent Çaplı, 133 p.ABSTRACTThe matter of this research is the represantation of Turkey in NationalGeographic Magazine after Word War II. Serious changes has occured in Americansocial sciences and American foreign policy in this period. Modernization theory whichfocused on modernization of underdeveloped and developing countries dominated inAmerican social sciences. Doctrines which accepted to modernize this countries wasdetermining factor in American foreign policy. Turkey came into a new wave ofmodernization in this period. Modernization was defined as Americanization inDemocratic Party era. Besides, Democrats asserted that Turkey has become a ?LittleAmerica?.National Geographic Magazine which is one of the most widely read magazine ofUSA represented Turkey as a developing country in the context of modernizationtheory, American foreign policy. Thus, even though the magazine asserted that it was anobjective, the magazine reproduced the discourse of modernization theory andAmerican foreign policy.