Sağlık sigortası
Health insurance
- Tez No: 191323
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
ÖZETSosyal güvenlik kişiyi ekonomik risklerle çevrili hayat ve çalışmaşartlarına karşı korur. Sosyal güvenlik, sosyal devlet ilkesini oluşturan temelkavramlardan biridir ve varoluş nedeni kişiye yarınlara karşı güvencesağlamaktır.Anayasa da kişilerin karşılaştıkları riskler nedeniyle yoksulluğadüşmelerini engellemek için asgari yaşam seviyesini amaçlayarak sosyalgüvenliği bir hak olarak kabul etmiştir.Hastalık sigortasının sosyal güvenlik rejiminde temel bir rolü vardır.Hastalıkların önlenmesi ve kişilere tedavi imkanı sağlanması sağlıkpolitikasının temel unsurudur.Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından sağlanan sağlık yardımlarındansigortalı, sigortalının eşi, geçindirmekle yükümlü olduğu çocukları, ana vebabası ile gelir ve aylık almakta olanlarla aile bireyleri yararlanır. Yapılacaksağlık yardımlarının amacı 506 sayılı kanununun 33. maddesinde sigortalınınsağlığını koruma, çalışma gücünü yeniden kazandırma ve kendi ihtiyaçlarınıgörme yeteneğini artırmak olarak belirtilmiştir. Hastalık halinde maruz kalınangeçici gelir kayıpları da geçici iş göremezlik ödeneği ile karşılanır.Uzun zamandır tartışılan Genel Sağlık Sigortası sistemi sosyalgüvenlik reformu çerçevesinde ülkemizde uygulanmak istenmektedir. Busistemin yerleşebilmesi için, ön çalışma olarak değerlendirilebilecekdüzenlemeler yapılmıştır. 1.1.2004 tarihinde ?Sağlık Bakanlığı - SosyalSigortalar Kurumu Sağlık Tesislerinin Ortak Kullanım Protokolü? yapılmış,208ardından Sosyal Sigortalar Kurumu'na ait sağlık tesisleri 20.2.2005 tarihindeSağlık Bakanlığı'na devredilmiştir. Aynı tarihte ?Sağlık Bakanlığı - SosyalSigortalar Kurumu Sağlık Hizmetleri Protokolü? yürürlüğe girmiştir. Bununyanısıra Tıp Fakülteleri ile yapılan protokol ve özel hastanelerle yapılansözleşmelerle sigortalılara bu tesislerden yararlanma olanağı sağlanmıştır.5510 sayılı ?Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu? ilesağlık hizmetlerini, Türkiye'de yaşayan herkesi kapsayacak biçimde eşit vetek bir yapıya kavuşturmak öngörülmüştür. Bu sistem ancak sevk zincirininsağlamlığı ve devlet bütçesinden yeterli kaynak aktarımı ile verimli ve başarılıolabilecektir.209
Özet (Çeviri)
SUMMARYSocial security protects the individuals against living and workingconditions, which are surrounded by economical risks. Social security is oneof the essentials forming the principle of social state; and the cause of itsexistence is to provide shelter to individuals for tomorrows.Furthermore, by aiming the minimum level of living, the constitutionaccepts social security as a right to prevent individuals to become poor dueto risks they confront.Health insurance has a base role in the regime of social security. Toavoid illnesses and to provide means for treatments are the fundamentals ofthe health policy.The insured individual together with his/her spouse, dependentchildren, parents and family relatives benefit the health supports provided bythe Social Insurance Institution. The goal of health support is defined at the33rd clause of the Law of Social Insurances as to protect the health of theinsured individual, help him/her to regain his/her ability to work and toincrease rate of taking care of him/herself. In case of illness, the temporal lostof income is paid from ?the temporal inability to work fund?.The General Health Insurance System, which is discussed for a longtime, is desired to be implemented with the reform of social security in ourcountry. Regulations, which can be considered as preliminary, are done toset up such a system. On 1.1.2004 ?Health Ministry - Social InsuranceInstitution Sharing Health Facilities Protocol? is set, and then the health210facilities of Social Insurance Institution are transferred to Health Ministry on20.2.2005. On the same date, ?Health Ministry - Social Insurance InstitutionHealth Services Protocol? became valid. In addition to these, the protocolmade with the faculties of medicine, and contracts signed with the privatehospitals give the insured individuals to benefit from those facilities.According to the ?Social Insurances and General Health InsuranceAct? number 5510, it is essential to cover every individual living in Turkeyequally under a single protection umbrella. This system can be beneficial andsuccessful only by the strength of the transfers and allocating enoughresources from the government funds.211