Yahudi lobisinin ABD içindeki konumu ve Ortadoğu politikasındaki rolü
The Jewish lobby in the USA and it's role in the Middle East policy
- Tez No: 191332
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇAĞRI ERHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
ÖZETUMEROVA, Zenife, Yahudi Lobisinin ABD'nin çindeki Konumu veOrtadoğu Politikasındaki Rolü,Yüksek Lisans Tezi, Danışman Doç. Dr. ÇağrıErhan., s.238.Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Yahudi lobisi ya da srail lobisi siyasisahneye çıktığından itibaren politik gözlemcilerin, araştırmacıların ve medyanın ilgiodağı haline gelmiştir. Bunun nedeni Yahudilerin antik zamanlardan bugüne kendidevleti sahip olmadan, yaşadıkları devletlerde devlet hiyerarşisi dahil olmak üzeretoplumun her kademesinde aktif ve önemli yerlere gelmeleridir. Avrupa'da önyargılıdavranışlar ve ayrımcılık yüzünden Yahudi halkı sık sık baskı ve zulümlere maruzkalırken, ABD'nin kuruluşundan itibaren bütün halklarla aynı muamele görmekte,eşit haklara sahip olmuşlardır. Böyle bir durum Yahudilerin Avrupa'dan Amerika'yakitle halinde göç etmelerini sağlamıştır. Zaman içerisinde Amerikan toplumungelişmesinde aktif rol oynayan ve Amerikan devlet ve toplum her kademesindetemsil edilen Amerikan Yahudi Toplumunun siyasi etkisi özellikle Yahudi Devleti-srail'in kuruluş aşamasında ortaya çıkıp elli yıl aşkın süredir Amerikan politiksahnesinde ve Amerikan Ortadoğu politikasında kendini hissettirmektedir. AmerikanYahudi dernekleri ve örgütleri tarafından meydana gelen Yahudi lobisi srail Devletiadına ABD Kongresinde lobicilik faaliyetleri yürütmektedir. Birleşik Devletlersiyasal düzeni ve devlet sistemi Amerikan vatandaşlarının siyasi sürecine aktif birşekilde katılmalarını müsaade etmektedir. ABD vatandaşlarının tek başına ve örgüthalinde yasama kurumuna yasa tasarısı teklifini sunma hakları ve ya kurumun baktığıyasa tasarılarının lehine ya da aleyhine lobicilik yapma hakları bulunmaktadır.Şirket, dernek, örgüt, etnik gruplar veya yabancı devletler adına lobi faaliyetleriniyürüten teşkilat Kongre'de yasal olarak lobicilik yapmak için ilgili devletmakamlarında kayıt olmak ve her yıl ilgili makamlara gerçekleştirdiği faaliyetlerleilgili rapor sunmak zorundadır. ABD'de çeşitli Yahudi dernek ve örgütleri,sayılarının az olmamasına rağmen AIPAC(Amerikan- srail Halkla lişkiler Komitesi)yasal olarak kayıtlı lobi örgütüdür ve ABD Kongresinde yasal olarak AmerikanYahudilerinin ve srail'in çıkarlarını savunmaktadır. Kalan Yahudi dernek veörgütleri A PAC ile dayanışma ve işbirliği içerisindedirler. ABD Kongresinde srailgüvenlik ve ekonomik çıkarlarını savunan ve srail resmi politikalarını destekleyenYahudi lobisinin Amerikan siyasal sisteminde önemli bir yeri vardır. AmerikanYahudilerinin önemli bir seçmen tabanını oluşturmaları ve Yahudi işadamlarının veşirketlerinin seçim kampanyalarında göz ardı edemeyecek bağışlarda bulunmalarıhem Kongre hem Başkan adaylarının srail yanlı politikalarını yürümeyezorlamaktadır. Amerikan siyasi mekanizmasında, yürütme olsun,yasama olsunOrtadoğu politikasıyla alakalı her kararı etkilemeye çalışması, Yahudi lobisiniABD'nin srail'e kendi çıkarlarına zarar verecek kadar destek vermesini dikkatçekici bir neden olarak ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTARCTUMEROVA, Zenife, The Jewish Lobby in the USA and it?s role in theMiddle East Policy, Master Thesis, Adviser Assoc. Prof. Dr. Çağrı Erhan, s.238.Since the establishment of the Jewish or Israeli Lobby in the USA it has beenthe focus point of political analysts, researchers, and of the media. From the ancienttimes till 1948, Jews did not have their own state. Inspite of it, in every foreign statethey lived in, Jews achieved high positions in the society and the state system. Sincethe establishment of the United States of America where all citizens rights are equaland treated constitutionaly, a big number of the Jewish Community left Europe in amass scale to settle in America. During these early times, the Jewish Communityplayed an active role in developing the US, the American state and the variouscommunities where Jews were represented especially when it came to the policyinfluence concerning the issues such as establishing the Jewish state- Israel. Forabout fifty years, in American politics and the American Middle East policies, theJews made themself heard. The American political system and the state systemallows all citizens to participate actively in the political progress withoutinterference. The United States of America allows all of its citizens to participate in aproposal of a law whether alone or in groups. The United States also allows itscitizens to loby against or for the council that is in charge of proposing a new lawpractising their lobbing rights. Organisations who lobby on behalf of the companies,associations, organizations, ethnic group or foreign states, in order of their lobbingrights to be approved in the Congress have to be registered in the concernedgovernment departments and at the end of each year lobbies are obliged to prepare areport concerning their annual activies. Inspite of the number of Jewish associationsand organizations in the USA, AIPAC (American- Israeli Public Affairs Committee)is a legal registered lobbing organization, and it legaly defends the interests of theAmerican Jews and Israel in the American Congress. The rest of the Jewishassociations and organizations work in solidarity and cooperation with AIPAC. TheJewish lobby that defends the Israeli security and economic interests and alsosupports the Israel?s official policies in the USA has an important place in theAmerican political system. The Jewish lobby is working to influence every decisionmade by the American political organs, whether executive or legislative, concerningthe Middle East Policies makes the lobby be the fascinating reason that the Americansupport of Israel at the cost of its own interests.