Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin tarım coğrafyası
Agricultural geography of Turkish Republic of Northern Cyprus
  1. Tez No: 191334
  2. Yazar: MAHMUT ABİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
Abi, Mahmut, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Tarım Coğrfyası, YüksekLisans Tezi , Danışman: Prof. Dr. Yalçın Karabulut , 314 s.ÖZETKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Akdeniz'de Asya, Afrika ve Avrupa kıtlarınınortasında bir yerde bulunmaktadır. Ekonomisi tarım ve turizme dayanan KuzeyKıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde tarım en önemli faaliyet alanını oluşturmaktadır.Genel hatları ile değerlendirildiğinde, araştırma alanında en önemli tarımsalfaaliyetleri arpa, patates, turunçgiller, bağcılık ve koyun yetiştiriciliği oluşturduğugörülür. Tarımın en büyük engeli ise su kıtlığı ve Pazar sorunudur.`'Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Tarım Coğrafyası `' adlı yüksek lisans tezçalışması ile `'tarım'' ve `'tarım coğrafyası `' kavramları tanımlanarak , KuzeyKıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki tarımsal gelişmeler ve tarımın ülke ekonomisindekiyerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu araştırma, bir ziraatçi olarak iledeğil, tamamen bir coğrafyacı gözü ile yaplmıştır. Bu nedenle coğrafya bilimininnedensellik, dağılış , kıyas ve ilgi kurma prensiplerine bağlı kalınmıştır. Ayrıca ,olayların dağılışı ve diğer özellikleri hazırlanmış olan harita, tablo, grafik vefotoğraf gibi görsel malzemelerle de desteklenmiştir.Araştırmanın birinci bölümünde KKTC'de tarımı olumlu yada olumsuzetkileyen fiziki ve beşeri faktörler önem sıralarına göre incelenmiştir.kinci bölümde araziden faydalanma olanakları, tarımsal işletmeler, tarla vebahçe bitkileri, seracılık ve hayvancılık faaliyetleri ele alınmıştır.Üçüncü bölümde üretilen tarımsal ve hayvansal ürünlerin nasıl değerlendirildiğiincelenmiştir.Dördüncü bölümde tarımın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomisindeki yerive önemi , diğer sektörlerle de karşılaştırılarak incelenmiştir.Sonuç bölümünde ise , araştırma sırasında elde edilen bugulara yer verilmiştir.Araştırmada ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilmiş, Kuzey Kıbrıs TürkCumhuriyeti tarımında halen var olan sorunlar ve bu sorunların çözümü içinönerilerde bulunularak araştırma tezi tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Abi, Mahmut, Agricultural Geography of Turkish Republic of Northern Cyprus, Master?sDegree, Advisor: Prof. Dr. Yalçın Karabulut, 314 p.SUMMARYTurkish Republic of Northern Cyprus (TRNC) is located in the midst of Asia, Africaand European Continents in the Mediterranean Sea. Agriculture constitutes the mostimportant activity area of TRNC whose economy is based on agriculture and tourism.When evaluated through the outlines, it is obviously understood that barley, potato, orange,mandarin, viniculture and stock raising takes place within the most significant agriculturalactivities. Water scarcity and market problems constitute the most important obstacles interms of agriculture.By means of this postgraduate dissertation study entitled as ?Agricultural Geography ofTurkish Republic of Northern Cyprus?; it has been aimed to identify the concepts?agriculture? and agricultural geography? and to put forth the agricultural improvementsin the Turkish Republic of Northern Cyprus as well as the place of agriculture in terms ofthe economy of the country. This study has not been fulfilled as an agriculturist, butthrough the eyes of a geographer. Due to this reason, the study has been fulfilled as beingadhered to the principles of geography, such as causality, distribution, comparison and ideaconnection. Moreover, distribution of the incidents as well as the other characteristics havebeen supported by visual materials such as maps, tables, graphics and photographs.In the first section of the study, the physical and human factors influencing agriculturenegatively or positively in TRNC have been examined in accordance with the significancesequence.In the second part, opportunities of making use of the lands, agricultural facilities,field and garden vegetations, commercial growing of hothouse flowers and stock raisingactivities have been taken into consideration. In the third section; evaluation ways theproduced agricultural and animal products have been examined in detail. In the forth part;the place and significance of agriculture in terms of the economy of Turkish Republic ofNorthern Cyprus have been examined by making comparisons with the other sectors.As for the Consequence part, evidences that have been obtained during the examinationprocess are available. The results of the research have been evaluated and the researchdissertation has been completed by handling the problems in terms of agriculture in TRNCand providing suggestions for the solutions of such problems.