Güç ilişkileri açısından delikanlılık kavramsallaştırması
Conceptualizing being real boy according to power relations
- Tez No: 191335
- Danışmanlar: PROF.DR. NİLGÜN ÇELEBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Yücel, Ebru, Güç lişkileri Açısından Delikanlılık Kavramsallaştırması, DoktoraTezi, Danışman: Prof. Dr. Nilgün Çelebi, 265 s .ÖZETTürk toplumu, tarihinin her döneminde, adalet ve güvenlik sorunlarınıçözebilmek için kendi kahramanlarını yaratmış ve bunları birer otorite olarak kabuletmiştir. Kahramanların yiğitlik kültürünün günümüzdekişekillendirildiğitaşıyıcıları delikanlı olarak adlandırılmaktadır. Delikanlılık, herkesin sustuğu yerdekonuşmak, herkesin çekindiği yerde öne atılmak, hangi şart altında olursa olsundoğruyu veya doğru bildiğini söylemek, verdiği sözden dönmemek, mazlumunyanında yer almak olarak nitelenmektedir.?Güç lişkileri Açısından Delikanlılık Kavramsallaştırması? isimli buçalışmada delikanlılık kavramı, güç ilişkileri çerçevesinde ele alınmış vekavramsallaştırılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, stanbul-Sarıyer'de bulunan dörtlisede beş yüz elli altı öğrenciye anket formu uygulanmış; anketten elde edilen veriler,frekans ve çapraz tablolama yöntemiyle değerlendirilmiş, değişkenler arasında ilişki,Pearson çarpım momentler korelasyon testi uygulanarak tespit edilmeye çalışılmıştır.Bunun ardından, arkadaşları tarafından delikanlı olarak nitelendirilen beş,delikanlılığa olumsuz anlam yükleyen üç öğrenciyle, delikanlılığın algılanışı veyaşanışı üzerine görüşme yapılmıştır. Çevrelerinde delikanlı olarak nitelenen iki gençve bir yetişkinle de delikanlılık kültürü konusunda görüşülmüştür.Çalışmanın sonunda delikanlılığın popüler kültür öğesi olarak gençlerarasında yer bulduğu, gençlerin büyük bir bölümünün kendisini delikanlı olaraknitelendirdiği ve delikanlılığa olumlu anlamlar yüklediği; delikanlılığın, yapma veyaptırma gücünün toplumun adalet ve güvenlik sorunlarına çözüm bulmak amacıylakullanıldığı, bu aşamada zor kullanma, manipülasyon ve otorite kavramlarınındevreye girdiği bir kültür olduğu sonucuna varılmıştır. Delikanlıların toplumdazorlayıcı, ikna edici, yetkili ve kişisel otorite konumunda bulundukları ve güçlerini,kendilerini otorite olarak kabul etmeyen ve kendileriyle iktidar mücadelesi içindebulunan insanlara karşı kullandıkları görülmüştür. Aksi takdirde, kendilerineverilen delikanlı sıfatını kaybedecek, toplum onların yerine bir başka delikanlıyıgörevlendirecektir.
Özet (Çeviri)
Yücel, Ebru, Conceptualizing Being Real Boy According to Power Relations,Doctoral Thesis, Advisor: Prof. Dr. Nilgün Çelebi, 265 p .SUMMARYTurkish society has been created own heroes for solving its public security andjustice problems and agreed to their authority. The new heroes, who named as realboy/men are the members of bravery culture.In this study named, ?Conceptualizing Being Real Boy According to Power?we aimed to conceptualize relations between being real boy and power. The data hasbeen gathered interviewed from five hundred and fifty six students through aquestionnaire. Then we had an interview about perception of real boys and livingas/with real boy, with five boys, who were describing as real boy towards their friendsand with three boys who had negative ideas about real boys. Then we interviewedabout being real boy/ real man with two young and an adult, who were describing asreal boy and real man towards their society.According to data, being real boy were a popular culture for young people.Most of young boys are describing themselves as real boy. They were explain realboys as a positive worth. Real boys and men were using their power for their society?ssecurity and solving justice problems. They were using force, manipulation andauthority typologies of power. They were coercive, induced, competent and personalauthority in their societies. Real boys and men were using power for keeping theirauthority according to people, who wasn?t accept their authority or who was want tobe authority for their society.