Ekonomik, sosyal ve kültürel hakların korunması
The protection of economic, social and cultural rights
- Tez No: 191340
- Danışmanlar: PROF. DR. MAKSUT MUMCUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 542
Özet
Algan, Bülent, Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Hakların Korunması, Doktora Tezi,Danışman: Prof. Dr. Maksut Mumcuoğlu, 542 s.ÖZETEkonomik, sosyal ve kültürel hakların korunması, insan hakları alanındaçözülmesi gereken en yaşamsal sorunlardan biri olarak değerlendirilebilir. Bununiçin ise, öncelikle bu hak kategorisinin niteliğinin ortaya konulması zorunludur.Ekonomik, sosyal ve kültürel hakların diğer insan haklarından pek çok bakımdanönemli farklılıklar taşımadığı bir kez kanıtlandığında, bu hakların koruma düzeyibakımından ikinci planda bırakılmasının meşru bir zemini kalmayacağı da açıktır.Bu çalışmada da, öncelikle bu nitelik sorunu irdelenmiş ve ekonomik, sosyal vekültürel hakların kategorik olarak diğer hak kategorilerinden önemli bir farklılıkgöstermediği ileri sürülmüştür.Daha sonraki aşamada, ekonomik, sosyal ve kültürel hakların ulusal veuluslararası alanda korunması konuları işlenmiş; ulusal ve uluslararası korumadüzeylerinin özellikleri, nitelikleri ve bu haklar bakımından anlamı ve sonuçlarıeleştirel yaklaşımla ortaya konulmuştur.Son olarak da, ekonomik, sosyal ve kültürel hakların Türkiye'deki geneldurumu gözler önüne serilmiştir. Bununla iki amacın güdüldüğü söylenebilir.Birincisi, ulusal ve uluslararası düzeyde koruma konularının işlendiği öncekibölümlerdeki soyut tartışmaların örneklendirilmesi ve böylecesomutlaştırılmasıdır. kincisi ise, Türkiye'nin bu konuda nerede olduğununbelirlenmesi ve daha kat etmesi gereken uzun bir yolun olduğunun gösterilmesidir.Bu amaçlar bakımından, ayrıntılı bir mevzuat incelemesine gerek olmayıp; Türkanayasal sisteminde bu hakların konumunun ve Türkiye'nin taraf olduğuuluslararası sözleşmelerden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmederecesinin gösterilmesinin yeterli olduğu varsayılmıştır.
Özet (Çeviri)
Algan, Bülent, The Protection of Economic, Social and Cultural Rights, DoctoralThesis, Advisor: Prof. Dr. Maksut Mumcuoğlu, 542 p.ABSTRACTProtection of economic, social and cultural rights can be characterized asone of the most vital problems to be solved in the field of human rights. To thisend, firstly, the content of this category of human rights is to be denoted. Once it isproved that they are not that different from other human rights, there?ll be nolegitimate basis for their negligence from the point of view of degree of protection.Therefore, first of all, the problem of their content has been examined and it hasbeen put forward that economic, social and cultural rights categorically show nodivergence from other categories of human rights.Then, protection of economic, social and cultural rights at national andinternational levels has been examined. In this context, the features, content,meaning and results of these levels of protection were displayed with a criticalapproach.Finally, the position of economic, social and cultural rights in Turkey hasbeen displayed. First, it was aimed to exemplify the discussions which wereabstract in nature, in previous chapters on national and international protection.The second goal was to determine at which point Turkey is with regard to theirprotection and to reveal that there is still much to do. To these goals, there is noneed to a detailed survey of the whole body of current law; it is deemed enough todisplay both the position of these rights in Turkish constitutional system and thelevel of Turkey?s obedience to fulfill the obligations emanating from the treaties ofwhich Turkey is a State Party.