İlköğretim müfettişlerinin teknoloji kullanım düzeyleri(Güneydoğu Anadolu bölgesi örneği)
Technology usage levels of primary school inspectors (Southeastern Anatolia region sample)
- Tez No: 191341
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZETLKÖĞRET M MÜFETT ŞLER N N TEKNOLOJ KULLANIM DÜZEYLER(GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGE ÖRNEĞ )BOZ, YaşarYüksek Lisans, Eğitim Programları ve Öğretim (ET) Anabilim DalıTez Danışmanı: Prof. Dr. Hafize KESEREylül 2006,Bu araştırmanın amacı; lköğretim Müfettişlerinin görevleri esnasındateknoloji kullanma düzeylerini tespit etmeğe yöneliktir.1- lköğretim müfettişlerinin görevleri esnasında teknoloji kullanımdüzeylerinin ne olduğunun belirlenmesi,2- lköğretim müfettişlerinin teknolojiyi kullanım düzeylerinde;YaşCinsiyetGörev yaptığı ilKıdemÖğrenim düzeyiBranşıBir eğitim-öğretim döneminde rehberlik yaptığı öğretmensayısıBir eğitim-öğretim döneminde denetim yaptığı öğretmensayısıBir eğitim-öğretim döneminde denetim yaptıkları kurumsayısıEğitim Teknolojisi alanında eğitim almaivdurumlarına göre fark var mıdır? Varsa, bu farklar hangi teknolojilerde nedüzeyde görülmektedir? Sorularına yanıt aranmıştır.Araştırma; genel alan yazın (literatür) tarama modeli çerçevesindeyürütülmüş olup, veriler, anket (survey) yoluyla toplanmıştır. Araştırmanınevreni; 2005-2006 öğretim yılında Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki illerdegörev yapan lköğretim Müfettişleridir. Araştırmada örneklem alma yolunagidilmemiştir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki illerden Adıyaman (35),Batman (17), Diyarbakır (44), Gaziantep (50), Kilis (5), Mardin (24), Siirt (14),Şanlıurfa (56) ve Şırnak (6) illerinde görevli olan toplam 251 lköğretimmüfettişine anket uygulanmış, 214 anket değerlendirmeye alınmıştır.Anket yoluyla toplanan veriler SPSS (Statistics Packages for SocialsSciences) programında; frekans, yüzde, aritmetik ortalama, bağımsız gruplart testi, tek yönlü varyans analizi teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir.Manidarlık düzeyi .05 olarak belirlenmiştir.Toplanan verilerin analizi sonucunda, şu bulgulara ulaşılmıştır.Çalışma evrenini oluşturan lköğretim müfettişleri genel olarak, çalışmaalanlarında ankette yer alan teknolojilerden; bilgisayar, Word programı, Excelprogramı kullanabilme, rehberlik ve teftiş tebliğlerini bilgisayar yardımıyladijital ortamda hızlı ve sağlıklı bir şekilde yazabilme alanlarında yeterlidüzeyde kullandıklarını, E-posta, dijital kamera ve tarayıcı kullanabilmealanlarında kısmen yeterli düzeyde kullandıklarını ifade etmişlerdir.Araştırmaya katılan lköğretim müfettişlerine cinsiyet açısındanbakıldığında, anlamlı farklar tespit edilen ankette yer alan maddelerde, erkeklköğretim Müfettişlerinin kadın lköğretim Müfettişlerden teknolojiyi kullanmadüzeylerinin daha yüksek olduğu,Lisans eğitiminde ve görev aldıktan sonra hizmet içi eğitim yoluylateknoloji dersi alanların, almayan ilköğretim Müfettişlerinden teknolojiyikullanma düzeylerinin daha yüksek olduğu,Hizmet bakımından en az süreye sahip olan grupta yer alan lköğretimMüfettişlerinin, teknolojiyi en yüksek düzeyde kullandıkları, en çok hizmetsüresine sahip olan grupta yer alan lköğretim Müfettişlerinin teknolojiyi endüşük düzeyde kullandıkları görülmüştür.vÖğrenim durumu açısından bakıldığında ise; ilköğretim müfettişlerinin,öğrenim düzeyleri yükseldikçe teknolojiyi kullanma düzeylerinin arttığıbelirlenmiştir.Araştırmada elde edilen diğer önemli bulgular;lköğretim müfettişi olarak görev yapan kadın sayısının erkeklere göre% oranının çok düşük olduğu,lköğretim okullarının 6,7,8. (hatta 4,5.) sınıflarında branşöğretmenlerin görev aldığını düşünürsek, araştırmaya katılan lköğretimMüfettişleri arasında branşların % sinin düşük olduğu,Bir lköğretim Müfettişinin, bir eğitim-öğretim döneminde rehberlikyaptığı, teftiş ettiği öğretmen sayısı ile denetim yaptığı kurum sayısıortalamaları arasında illere göre farklılıklar olduğu tespit edilmiştir.vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTECHNOLOGY USAGE LEVELS OF PRIMARY SCHOOL INSPECTORS(SOUTHEASTERN ANATOLIA REGION SAMPLE)BOZ, YaşarMaster of Arts, Department of Curriculum and Instruction (EducationalTechnology Programme)Thesis Supervisor: Prof. Dr. Hafize KESERSeptember 2006,ABSTRACTThe aim of this research is to determine the technology usage levelsof primary school inspectors while on duty. Therefore, the following questionswere taken into consideration:1. What are the technology usage levels of primary school inspectorswhile on duty?2. Is there any effect of the following issues on the technology usagelevels of primary school inspectors while on duty?⪠Age⪠Gender⪠City that he/she works⪠Professional experience⪠Education level⪠Branch⪠Number of the teachers that he/she provides guidance withinthe educational term⪠Number of the teachers that he/she inspects within theeducational termvii⪠Number of the institutions that he/she inspects within theeducational term⪠Education on Educational TechnologyIf there is any statistical significance, what are the levels of themconsidering different types of technology?This research was carried out within the frame of general literaturereview; besides, data were collected by survey. The scope of the researchconsists of the inspectors who work in South-eastern Anatolia Region in 2005-2006 Education Year. Since all inspectors were included within the research,no sampling procedure was followed. The data of the research were formedby the answers of surveys filled in by 214 out of 251 inspectors who work inAdıyaman (35), Batman (17), Diyarbakır (44), Gaziantep (50), Kilis (5), Mardin(24), Siirt (14), Şanlıurfa (56), Şırnak (6).Data which were collected by survey were analysed by usingfrequency, percentage, arithmetic average, independent groups T-test,variance analysis and F-test techniques in SPSS (Statistics Packages forSocials Sciences) software. Significance level of .05 was taken intoconsideration.As a result of data analysis, the following findings were obtained;The primary school inspectors who constitute the work universe havegenerally expressed that they can use the technologies mentioned in thequestiannaire; Word , Excel programme on the computer , they are able writeand send their guidance and notifications with the help of computers in asecure and high- speed way, which is adequate enough for their work. Theyhave also expressed that they are partly competent to use digital camera ,scanner and sending e-mails from one computer to another using theinternet.According to the gender of the inspectors who participated in theresearch, it was observed that the male primary school inspectors usetechnology more than female primary school inspectors consideringsignificant items.viiiOnes who have taken technology course in graduate and in in-serviceeducation use technology more than those who haven?t taken course.Inspectors who have the least professional experience use technologyat the highest level; however ones who have the most professionalexperience use technology at the lowest level.It was determined that the usage of technology is getting higher whenthe education level of primary school inspectors gets higher when consideredfrom the point of educational level.The other important findings of the research were as follows;The percentage rate of female primary school inspectors is lower thanmale primary school inspectors.Considering that branch teachers work in grades 6, 7, 8 (even in 4, 5),the percentage rate of the branch teachers are lower among the primaryschool inspectors participated in the research.It was found out that there are statistical significances between thearithmetic averages of number of the teachers that primary school inspectorsprovides guidance within the educational term, number of the teachers thatprimary school inspectors inspects within the educational term and number ofthe institutions that primary school inspectors inspects within the educationalterm according to the cities that work.ix