Memur sendikacılığı ve Adapazarı'ndaki sendikal görüşler üzerine inceleme
Civil servant unions and Adapazarı
  1. Tez No: 81297
  2. Yazar: ÖMER KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Bu çahşmamızda,kamu görevlilerinin ekonomik, sosyal, kültürel ve mesleki hak ve menfaatlerinin korunması, geliştirilmesi amacıyla kurulan memur sendikalarının her ülkede olduğu gibi ülkemizde de bir çok sorunla karşı karşıya bulundukları tarihsel açıdan belirtilmiştir. Bu sorunların ancak ülkemizin de onaylayarak taahhüt altına girdiği tavsiye niteliğindeki uluslararası bildirge sözleşme ve belgelerin içerdiği düzenleyici kurallar doğrultusunda Anayasal prosedürler gereği uyum yasaları çıkartılarak kamu görevlilerine grevli toplu sözleşmeli sendikal hakların verilmesiyle çözüme kavuşacağı ortaya konulmuştur. Aynca Adapazarı ölçeğinde gerçekleştirilen saha çalışmasıyla da kamu görevlilerinin sendikal anlamda örgütlenmeye ve sendikal hakların tanınmasına yönelik görüş, düşünce ve beklentileri bir bütünlük içinde belirtilmeye çalışılmıştır. Bu tez konusunun seçilme nedeni ise kamu kesiminde memur statüsünde görev yapan çalışanların kurdukları sendika ve konfederasyonlar vasıtasıyla son yıllarda grevli ve toplu sözleşmeli sendikal haklan alma mücadelesinin oldukça güncel ve aktüel bir hal almasıdır. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we suggest that civil servant unions' which are established to protect and further their members' interests have many problems in Turkey. It is argued that these problems may be solved through the passing of relevant legislation. It is within this context that civil servants should have the right to establish unions and strike. The fieldwork aims to provide an analysis of views and expactations of civil servants in Adapazarı with regard to unionization. xn