Avrupa Topluluğu'nun görsel-işitsel iletişim alanındaki politikası ve Türkiye
  1. Tez No: 18257
  2. Yazar: AHMET ŞAHİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MESUT ÖNEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
167 ÖZET Avrupa Tek Senet 'inin hedefleri doğrultusunda, tele komünikasyon ve radyo-TV teknolojisindeki hızlı gelişmelerin sağladığı uydular aracılığı ile yapılan doğrudan uydu yayın larında (DBS), kablo şebekeleri ile çok sayıda televizyon, radyo, teletext, data yayınlarının aynı anda abonelere ulaş tırılmasında, tüm Avrupa'da hatta Dünya'da elektronik yayın cılıkta tek standarta geçiş için geliştirilen Yüksek Tanımlı Televizyon (YTTV-HDTV) teknolojisi çalışmalarında, Topluluğa üye ülkeler arasındaki tüm f arlılıkları gidermek ve ahenk- leşmeyi sağlamak, AT görsel-işi tsel politikasının saptanma sında öncelikle ele alınmalıdır. Bu da ancak Topluluk üyesi ülkelerin halklarının, Avrupa'nın boyutlarını ve gerçekleri ni doğrudan kavramaları, Topluluğa mensup olma duygularının kuvvetlenmesi ve Avrupa'nın“çoğulcu”kültürel kimliğinin pekiştirilmesi, görsel-i şi tsel iletişim alanında yapılacak ortak yapımlar, ortak normlar, yüksek teknolojide yapılacak ortak araştırmalar, yüksek teknolojide ihtisaslaşmada iş bö lümü ve işbirliği ile gerçekleşecektir. Avrupa Topluluğunda iletişim ekipmanları sanayiinin teknolojik kapasitesini yükseltme, televizyon yayınlarının, programların ve hizmetlerin Topluluk içi serbest dolaşimını sağlayarak bir tç Pa2ar oluşturma, bu yayınların serbestçe izlenebilmesini ve yeniden yayınlanabi lmesini (retransmissi on) gerçekleştirme, Avrupa kültürlerinin gelişimini gözetme gibi hedeflere ulaşma yolunda Topluluğun konuyu, teknolojik boyutu, görsel-işitsel iletişim Uzayının düzenlenmesi ve kültürel boyutuyla ele almalıdır.168 Görsel-îşi tsel iletişim teknolojisindeki gelişmeler Avrupa sanayiine geniş olanaklar getirmektedir: -Uydular, fırlatıcılar ve yer üstleri alanında Avru pa pazarı artacaktır. -Doğrudan Yayın (DBS) için alıcı cihaz ve antenler piyasasında büyük artışlar beklenmektedir. Komisyon, ölçek ekonomisi içinde üretimi arttırarak birim maaliyetleri düşürmek, diğer gelişmiş pazarlarla (ABD, Japonya gibi) rekabet edebilmek, teslimdeki gecikme sürele rini kısaltmak için normlarda harmonizasyon ve standartlaş mayı sağlamak için için şu çalışmaları başlatmıştır: -DBS konusunda MAC-Paquets normları lehinde tercihi ni yaparak, ortak norm ve standartların belirlenmesi. -Yüksek Tanımlı televizyon (YTTV) konusunda ortak standardın sağlanması. -Avrupa Sanayiinin yüksek teknoloji (Hi-Tech) kapa sitesinin güçlendirilmesi (RACE programı). AT görsel-işi tsel iletişim politikası hukuki konu larda da ahenkleştirmeye gidilmesini öngörmektedir. Tüm üye ülkelerde, radyo-TV yayınlarının, özellikle alma ve gönder menin hukuk kuralları içinde serbestçe yapılmasına izin ve rilmektedir. Bu hukuk kuralları, üye devletlerin kanunları nın ahenkleşt iri lerek, yayınları alan ülkelerde reklamlar ve gençliğin korunması gibi konularda farklı çıkarların göze tilmesi için sınırlı sayıda tutularak asgari ihtiyaca cevap verecek şekilde olacaktır. Ahenkleştirme yapılacak hukuki konular şunlardır: -Topluluk içinde TV programları üretiminde, -Topluluk ürünlerinin TV yayıncıları tarafından dağı tımında,169 -Yayın reklamcılığı ve sponsor programlarda, -Yayınların kablo ile tekrar-yayının telif hakların da, -Çocukların ve gençlerin korunmasında, -Yayıncılığa uygulanan kanunlarda. AT televizyon yayıncılığında şunları amaçlamaktadır: -Baştanbaşa Toluluk içinde her üye ülkenin yayınları nın gösterilmesini teşvik etmek, böylece üye ülkelerin ve halklarının karşılıklı ekonomik, sosyal, kültürel ve politik etkileşimini geliştirmek (Halklar Avrupası), -Topluluk içinde ifade özgürlüğünün teşvik edilmesi, özellikle kamu otoritelerinin müdahelesi ve ülke sınırları nın etkisi olmadan bilgi ve fikirlerin mübadelesi (Avrupa Sivil Hakları), -Topluluğun kendi sınırları içinde baştan başa rad- yo-TV yayın hizmetlerinin özgürce sağlanması sonucu, malla rın ve hizmetlerin ticaretini arttırıcı etkilerin oluşması. Avrupa'da görsel-işi tsel endüstrisinin desteklenmesi politikasına uygun olarak teknoloji ağırlıklı“Audiovisual Eureka”projesi hazırlanmıştır, üye olmayan ülkelerinde yer alabildiği (Türkiye'de bu projenin bazı kısımlarına katıl mıştır) Eureka projesinin kapsamı, üretimin“software”yanı kadar, teknolojik yanını da kapsamaktadır. Eureka'da ulusal çalışmalar gevşek bir çerçeve içinde biraraya getirilmiştir. Sonuç olarak, görsel-işi tsel politika, esasda ulusal boyutda kalacak veya en iyimser tahminle uluslararası ola cak, fakat uluslar üstü veya bir Avrupa Politikası olması uzun yıllar alacaktır, ülkelerden birinin çalışmalarda öncü rolü oynamaya kalkması ve görsel- işi tsel alanda baş rolü oy- nıyacak davranışlarda bulunması. Topluluk üyesi ülkeler ara-170 sında anlaşmazlığa neden olarak, hem Eureka projesinin hem de ortak iletişim politikasının riske girmesine neden olabi lir. Çağdaş elektronik yayıncılığın gereği özel radyo ve TV yayıncılığın Türkiye'de bir an önce başlamasında, bilgi toplumu olma yolunda atılan önemli bir adım olarak yarar var dır. AT'nun görsel-işi tsel iletişim politikası ile uyumlu olarak, uluslararası haberleşme standartları çerçevesinde, gelişen teknolojik olanaklardan zamanında yararlanarak ile tişim uzayında kendi uyduları ve alt yapısıyla yer alan bir Türkiye'nin, idari ve hukuksal yönden gerekli olan düzenle meleri de getirerek, başta yayıncılıkta devlet tekelinin kaldırılması olmak üzere, özel televizyonculuğu da teşvik eden, kamu çıkarına uygun, çağdaş bir yasaya ihtiyaç vardır. Avrupa'nın geçirmiş olduğu tecrübelerin ışığında, ülkemizin sınırlı ekonomik olanakları ve homojen olmayan kültürel ya pısı göz önünde tutularak, Türkiye'nin coğrafik yapısına en uygun teknolojilerle hazırlanacak bir master plan çerçeve sinde, yetkili kamu kuruluşlarının koordinasyonunda, özel TV-radyo yayıncılığı politikası geliştirilmelidir.171 SUMMARY The application of Hi-Technology and the harmoniza tion of the standarts concerning the audio-visual telecommu nication policy of the European Community - An evaluation from the view point of Single Act. The objectives of audio-visual policy of the Europe an Community are concerned of national cultures, political systems, economic groupings and regional interests. The ge opolitical boundaries of Europe are destroyed by the new technologies for distributing electronic information and the twelve member states become a single market and viewing au dience. Television without frontiers will lead to the cultu ral, political, social and economic integration of member states so that each country will better understand the ot hers and that Europe's cultural identity will be strengthe ned. As the“White Paper”indicates, the development of new technologies has led to the creation and development of new cros-border services and a single gross market which are playing an increasingly important role in the economy. The implementation of common technical specificati ons and norms leads to the creation of a large unified mar ket, on which products and services will be freely exchanged without any technical barriers, which will be of great eco nomic benefits for the European consumer electronics in dustry as regards it's competitiveness. Audio-visual Eureka project could also encourage the diffusion of the cultures and languages which constitute the richness of Europe.
Özet (Çeviri)
171 SUMMARY The application of Hi-Technology and the harmoniza tion of the standarts concerning the audio-visual telecommu nication policy of the European Community - An evaluation from the view point of Single Act. The objectives of audio-visual policy of the Europe an Community are concerned of national cultures, political systems, economic groupings and regional interests. The ge opolitical boundaries of Europe are destroyed by the new technologies for distributing electronic information and the twelve member states become a single market and viewing au dience. Television without frontiers will lead to the cultu ral, political, social and economic integration of member states so that each country will better understand the ot hers and that Europe's cultural identity will be strengthe ned. As the“White Paper”indicates, the development of new technologies has led to the creation and development of new cros-border services and a single gross market which are playing an increasingly important role in the economy. The implementation of common technical specificati ons and norms leads to the creation of a large unified mar ket, on which products and services will be freely exchanged without any technical barriers, which will be of great eco nomic benefits for the European consumer electronics in dustry as regards it's competitiveness. Audio-visual Eureka project could also encourage the diffusion of the cultures and languages which constitute the richness of Europe.172 Modification of the Turkish audio-visual telecommu nication policy concerning the legalization of commercial broadcasting has become an popular issue nowadays. Under the light of EC's audio-visual telecommunication policy, some amendments must take place in the constitutional law of Tur key. Turkey has established an modern hi-tech infrastruc ture in telecommunication sector. But present laws fell be hind the technological advencements. Commercial TV broadcasting will improve the expres sion of different political views which have a vital role for development of democracy. Therefore commercial TV broad casting in Turkey will be allowed as result of social and technological changes in Turkey, also all over the world. Not to allow problems which could endanger the private com mercial broadcasting, some regulatory measurements must be taken in the favor of public interests. ¦YuKseköğretlm Kurul» Dokümantasyon Merîeee'