Hasidizm'in Yahudi ve öteki anlayışı
Jews and non-jews in the Hassidic thought
- Tez No: 191353
- Danışmanlar: PROF.DR. BAKİ ADAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Metli, Ebru, Hasidizm'in Yahudi ve Öteki Anlayışı, Yüksek Lisans Tezi,Danışman: Prof.Dr.Baki Adam, 94 s.ÖZETHasidizm, 18'nci yüzyılda Polonya Yahudileri arasında gelişen ve Yahudikitlelerinin neredeyse yarısını kapsayan bir dini harekettir. Hasidizm'in kelime anlamı?dindarlık?tır. Hasidik öğreti, o güne kadar dini dogma ve ritüellerin yerine imanduygusu ve hissini ön plana çıkaran Protestan öğretiyi temsil etmektedir. Hasidizm,genel olarak Yahudilerin özellikle de Doğu Avrupalı Yahudilerin sosyal yaşantılarınıetkileyen çok önemli dini (ruhani) devrimler arasında görülmelidir. Hasidizm,Yahudilerin en karanlık günlerinde, geniş halk kitlelerine yeni bir umut ve mutlulukkazandırmıştır.Hasidizm'in karakteristiğini belirleyen bir takım özellikleri vardır:- Hasidizm, gücünü halktan alan ve dini coşku patlamasıyla ortaya çıkmış biryeniden canlanma hareketidir.- Hasidizm, mistik bir harekettir. Kabalistik düşünce ve terminoloji Hasidizm'de,halkın anlayabileceği ve uygulayabileceği bir şekle dönüştürülmüştür.- Hasidizm'le birlikte genel düşünceler, artık kişisel ahlak değerleri halinegelmiştirHasidi Yahudiler Ortodoks Yahudiliğin bir parçasıdır. Diğer OrtodoksYahudiler gibi Hasidiler de bir rehber ve yönlendirici olarak Kutsal Kitaba bağlıdırlar.Hayatlarını 613 mitzva çerçevesinde sürdürmektedirler. Kutsal Kitap, Sözlü Yasa,sonraki öğretiler ve gelenekte tanımlanmış olan bu 613 emir, Hasidilerin yaşantısınınher alanını sosyal, ahlaki, ritüel tüm konuları düzenlemektedir.
Özet (Çeviri)
Metli, Ebru, Jews and Non-Jews in the Hassidic Thought, Master?s Thesis,Advisor: Prof.Dr.Baki Adam, 94 p.SUMMARYHasidism is a religious movement which arose among the Polish Jews in theeighteenth century and which won over nearly half of the Jewish masses. In its literalmeaning the word“Hasidism”is identical with“pietism”(“Hasid”=“the pious”), andthe Hasidic teachings resemble the synonymous Protestant teachings in so far as theyboth assign the first place in religion not to religious dogma and ritual, but to thesentiment and the emotion of faith. Presenting in its inner motives one of the mostpeculiar phenomena of religious psychology in general, Hasidism should in Jewishhistory be classed among the most momentous spiritual revolutions that have influencedthe social life of the Jews, particularly those of Eastern Europe. Hasidism brought newhope and new happiness to hundreds of thousands of people in the darkest days ofJewish history.There are a few points are of importance for a characterization of the Hasidicmovement:- A burst of original religious enthusiasm in a revivalist movement which drew itsstrength from the people.- The mystical ideology of the Hasidism is derived from the Kabbalistic heritage,especially Lurianic Kabbala. But Kabbalistic principles are popularized.- General ideas become individual ethical values.Hasidism is part of the Orthodox Judaism. Like all Orthodox Jews, the Hasidimare dependent on the Holy Scriptures to govern and guide them. Their lives arecircumscribed by the 613 mitzvot (commandments). However the Hasidim are set apartfrom other Orthodox Jews: they are distinguished by their distinctive socialorganization centered around Rebbes, by their identification with their unique historyand by the enthusiasm and joy they bring to the punctiliousness of Orthodox Judaism.