The analysıs of the concept of chivalric Ideal in the works entıtled Le Morte D'Arthur by Sir Thomas Malory and Idylls of the King by Alfred Lord Tennyson
Sir Thomas Malory'nin Le Morte D'Arthur ve Alfred Lord Tennyson'ın Idylls of the King adlı eserlerinde şövalyelik ideali (chıvalrıc ideal) kavramının incelenmesi
  1. Tez No: 191354
  2. Yazar: SİBEL ÇALIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. UFUK EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZETSIR THOMAS MALORY'NİN LE MORTE D'ARTHUR VE ALFRED LORD TENNYSON'IN IDYLLS OFTHE KING ADLI ESERLERİNDE ŞÖVALYELİK İDEALİ (CHIVALRIC IDEAL) KAVRAMININİNCELENMESİBir Ortaçağ kurumu olarak şövalyelik, kökenini Ortaçağın aristokrat ve asillerinin zihniyetine hakim olan dini, ahlaki vetoplumsal kurallarından alır. Bu tez, ilk olarak tarihi ve toplumsal bağlamda şövalyenin kökenini araştırmaktadır. Chivalrykavramı, Cermen kabilesi savaşçısının ilkel kökeninden tam zırhlı geç Ortaçağ şövalyesine dek, değişen toplumsal ve kültüreletkiler vasıtasıyla yeni bir şekil almıştır.Efsanevi Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri chivalry idealine mümkün olan en görkemli şekilde örnek teşkilederler. Malory chivalry (idealinin) Camelot'a neden mutluluk ve istikrar getirmediği sorusunu araştırır. Aynı zamanda insandoğasının temel gerçeklerini göz önüne serer. Le Morte D'Arthur bir insanın diğerine hizmet etmeye adandığı etkin bir hayatıteşvik eder. Malory chivalry kuralının basit olduğuna inanır, merkezde savaşmak vardır, şövalyeye yakışır davranışlar bununtamamlayıcısıdır.Tennyson'ın Camelot'u daha karanlıktır. Yazar, Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyelerinin hikayelerine, toplumsaldeğişimler ve endüstriyel kapitalizmin ilerlemesiyle ortaya çıkan güncel meseleleri yansıtmak için değinir. Onun ideali daha çokcinsel yozlaşma ve bir bakımdan şövalyelik yemininin bozulan vaatleridir .Tennyson bir Viktoryan moralisti olarak katıgörüşlüdür, Arthur'un manevi saflıgına karşın, Camelot kadın ve erkeklerini Yuvarlak Masa ve onun temsil ettiği erdemlerinyıkılmasından sorumlu tutar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE ANALYSIS OF THE CONCEPT OF CHIVALRIC IDEAL IN THE WORKS ENTITLED LE MORTE D?ARTHUR BY SIR THOMAS MALORY AND IDYLLS OF THE KING BY ALFRED LORD TENNYSONAs a Medieval institution knighthood takes its origin from religious, moral and social codes which dominated the minds ofthe aristocracy and nobility in the Middle Ages. This dissertation probes, first, the origins of ?knight? in the historical and socialcontext. The idea of chivalry from the beginning, the primitive root of the warrior German tribes to full armoured late Medievalknight has been changed through the shifting social and cultural forces.The legendary King Arthur and his Knights of the Round Table set an example of the chivalric ideal as splendid aspossible. Malory examines the question of why chivalry did not bring happiness and stability to Camelot. He also shows somefundamental truths about the nature of humanity. Le Morte D?Arthur compels a man to fallow an active life dedicated to theservice of others. Malory believes that the code of chivalry is very simple; fighting is at the centre and knightly mannerscomplete the whole.Tennyson?s Camelot has a darker vision. He deals with the tales of King Arthur and the Round Table to reflect thecontemporary issues caused by the social changes brought about by the advent of industrial capitalism. His ideal is mostlydisillusioned by sexual sin and to some extent broken promises of the oath of knighthood. As a Victorian moralist, Tennyson?soutlook is strict, he holds women and men of Camelot responsible for bringing destruction to the Round Table and the virtuesit represents despite Arthur?s own purity in soul.