Bir Yahudilik yorumu olarak Hasidizm
Hasidism as an interpretation of Judaism
  1. Tez No: 312635
  2. Yazar: HATİCE GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT SALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Hasidizm, 18. yüzyıl sonlarında Doğu Avrupa'da Polonya Yahudileri arasında gelişen bir dini harekettir. İsrael ben Eliezer (Baal Shem Tov= Besht)'in öğretileri ışığında oluşan bu yeni akım, geleneksel Yahudi mistik düşüncesi Kabala'nın katı ve zor ilkelerini reforma tabi tutmuştur. Hasidizm ile birlikte Kabala-eksenli düşünce ve pratikler halkın anlayabileceği ve uygulayabileceği bir şekle dönüştürülmüştür.İsrael ben Eliezer'in ölümünden sonra Hasidizm yeni liderler aracılığıyla tüm Doğu Avrupa'ya yayılmıştır. Hasidizm'in geliştirdiği Yahudilik yorumu rabbinik otoritelerin şiddetli muhalefeti ile karşılaşmıştır.Hasidizm düşüncesi erken dönemden itibaren zaddik (?doğru insan?) olarak tanınan karizmatik liderler öncülüğünde farklı merkezlerde yaygınlaşmıştır. Tanrı'ya sevgi duymayı ve bunu neşe ile dışa vurmayı prensip edinen Hasidizm, halk arasında geniş kabul görmüştür.19. ve 20. yüzyıllarda yaşanan Avrupa'dan Amerika'ya yoğun göç dalgası Hasidizm'in yeni dünyada yaygınlaşmasına yol açmıştır. I. Dünya Savaşı sonrası İngiliz hâkimiyetine geçen Filistin, Hasidizm için önemli mistik bir anlama sahipti. Bunun yanı sıra Avrupa'da yükselen antisemitizm pek çok Hasidizm mensubunun Filistin'e göç etmesinde etkin olmuştur.Hasidizm'in ortaya çıktığı dönemde Yahudiler Avrupa'da çoğunlukla sadece Yahudilerden oluşan gettolarda yaşıyordu. Günümüzde Hasidizm sadece erken dönemde geliştirilen öğreti ve din yorumunu değil, aynı zamanda o dönemin kılık kıyafet stilini de korumaktadır. Dolayısıyla Hasidizm 18. yüzyıl Avrupa'sını günümüze taşıyan orijinal bir gelenek olarak varlığını sürdürmektedir.Bu araştırmada ilk önce Yahudi mistisizmi genel hatlarıyla incelenecektir. Daha sonra Hasidizm'in doğuşunu hazırlayan nedenler irdelenecektir. Hasidizm'in tarihsel gelişimi ve günümüzdeki durumu incelendikten sonra teolojik görüşleri ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Hasidism is a religious movement emerged in Eastern Europe among the Polish Jews towards the end of 18th century. The founder of Hasidism, Isaac ben Eliezer, reformed traditional Jewish mystical thought, Kabbala, and made it accessible to the Jewish masses. The sophisticated and, to some extent, mysterious principles of Kabbala were applied to popular piety.After the demise of Israel ben Eliezer, Hasidism spread throughout eastern Europe under new leaders. The religious life and interpretation of Judaism developed by Hasidism caused vigorous opposition from rabbinic authorities at that time.Under the leadership of charismatic leaders known as ?rebbe?, Hasidic thought developed in various centres. With emphasis on the love of God and its joyful manifestation, Hasidism received a wide welcome from the Jewish multitude.The mass migration from Europe to the America in the second half of the 19th and the beginning of 20th century provided Hasidism with an opportunity of dissemination in the new world. The Holy Land, which was under the British control after the I. World War, has a mystical importance for Hasidism. Beside, rising anti-Semitism in Europe stimulated many Hasidim to migrate to Palestine.Hasidism expects its followers to have a life governed by religious rules. In the early period of Hasidism, the Jews lived in the Jewish ghettos in many part of Europe. Contemporary Hasidism maintains not only religious teaching and interpretation but also fashion of clothing of the early period. Therefore, Hasidism is a living tradition of 18th century Europe.