Kamusal mekan, ayrışma ve kadın
Public space, segregation and woman
  1. Tez No: 191355
  2. Yazar: AYÇA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EROL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Kaya, Ayça, Kamusal Mekan, Ayrışma ve Kadın, Yüksek Lisans Tezi, Danışman:Doç. Dr. Erol DEM R, 244 s.ÖZETBu çalışma, yüksek eğitim görmüş çalışan ve çalışmayan kadınların kamusal mekândeneyimlerini, cinsiyet ayrışması olgusu çerçevesinde incelemekte ve bu ayrışmanınsosyolojik boyutlarını keşfetmeye çalışmaktadır. Araştırma, niteliksel verilere dayalı olup,çalışmada Ankara'da yaşayan yüksek eğitim görmüş kadınlar arasından profesyonelmeslekten kadınlarla yüksek eğitim görmüş olmasına karşın çalışmayan orta sınıfkadınlarının kamusal mekân deneyimleri irdelenmektedir. Araştırmanın verileri, kartopuörneklemesi yoluyla seçilmiş 18 kadın katılımcıyla yapılan derinlemesine mülakatlararacılığıyla toplanmıştır.Araştırma verilerinin analizi, çalışan ve çalışmayan katılımcılar arasında kentsel kamusalmekânları kullanma ve görünürlük açısından önemli bir farklılığın olmadığını; alışverişmerkezlerinin kadınlar için uygun kamusal mekânlar sunduğunu; kamusal mekântercihlerinin konut alanına yakınlık, sınıfsal tercihler, fakat temel olarak güvenlik ve riskfaktörü temelinde belirlendiğini; aile olgusu ve bunun mekâna yansıyan anlamının yerini,her iki cinsin ortak paylaştığı kamusal mekânların aldığını; güvenlik ve risk faktörününkamusal mekânları güvenlikli ve güvenliksiz yerler olarak ayrıştırdığını; erkekmekânlarının katılımcılar için olumsuz anlamlara geldiğini; hane içi ilişkiler,sorumluluklar ve işbölümünün ve tehlike algıları nedeniyle erkek gruplarının, son olarakbağımlı hareketliliğin üniversite mezunu, meslek sahibi ve birçoğunun yurt dışı deneyimiolan katılımcıların kamusal mekân kullanımlarının özgürlüğünü engellediğinigöstermektedir.
Özet (Çeviri)
Kaya, Ayça, Public Space, Segregation and Woman, Master?s Thesis, Advisor: Assoc.Prof. Erol Demir, 244 p.SUMMARYThis study investigates the public space experiences of university graduate, professional,working and non-working women within the framework of gender segregation and tries tofind out the sociological dimensions of such segregation. The study is based on qualitativedata and compares the public space experiences of university graduate working womenwith the experiences of university graduate non-working middle class women, living inAnkara. The data were collected in-depth interviews conducted with 18 female participantsselected through snowball sampling.Analysis of data revealed that there is not a significant difference between working andnon-working participants in visibility and the use of urban public spaces, that, the shoppingvenues provide a better public space for women, that, proximity with residence, classdifferences and most importantly security and risk are the factors that determine the choiceof public spaces, that, the fact of family and its significance which reflects on the space istaken by the public spaces shared by both sexes; that, security and risk factors segregate thepublic spaces as secure and insecure places, that, male dominated spaces have a negativeconnotations as public spaces for the participants. The study further revealed that domesticrelations, responsibilities, division of labor, and due to the perception of danger from malespaces and dependent mobility hinders the freedom of public space use of those women whoare university graduate and have professions, some with overseas living experience.