Hıristiyanlık'ta ve İslam'da resim
The picture in Christianity and Islam
  1. Tez No: 191361
  2. Yazar: ARZU KÖKLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET HİKMET EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Köklü, Arzu, ?Hıristiyanlık'ta ve slam'da Resim?, Yüksek Lisans Tezi, DanışmanProf. Dr. Ahmet Hikmet Eroğlu, VI+162 s.ÖZETTezimizin konusu Hıristiyanlık'ta ve slam'da resimdir. Bu iki dinde resim konusunuincelerken dini içerikli resimlerle sınırlandırdık. Konusunu dinden alan resimler özellikleHıristiyanlık'ta hem tarihi hem de dini açıdan önemli bir yere sahiptir. Hıristiyanlarınkiliselerinde ya da evlerinde başta sa, Meryem ve azizlerin resimleri vardır. şte bumahiyetteki resimlere ?ikon? ya da ?ikona? denilir. konlar, Katolik ve Ortodoks mezhepleriiçin ayrı bir öneme sahiptir. konların hem dini eğitim vermede hem ibadetleri yerinegetirirken hem de Tanrı ile iletişim kurmada önemli bir fonksiyonu vardır. Bazı Hıristiyanlarikonların mucizevi özellik gösterdiğine inanırlar.Zamanla bazı insanlar ikonlara aşırı bağlanmışlar ve bu durumda bazı Hıristiyanlarıntepkisine neden olmuştur. Bu iki karşıt fikir Bizans döneminde ülkenin adeta ikiyebölünmesine neden olmuştur. Nitekim 3. Leon'un resmi olarak başlattığı ikonoklazm (ikonkırıcılık) dönem yüzyıldan fazla sürmüş nihayetinde de ikon sevenlerin kazanmasıyla sonaermiştir. O günden bugüne kadar ikonlar büyük gelişme göstermiştir. slam dininde iseHıristiyanların ikonları gibi bir resim göremiyoruz. Bazı alimler resim ile ilgili hadisleriyorumlayarak slam'ın kutsal kitabında resmin yasak olduğuna dair bir ifade yer almaz. slamdini, Allah'a ortak koşmaya neden olacak putları yasaklamıştır.slam dünyasına genel olarak baktığımızda erken dönelerden itibaren resimlerin yerverildiğini resimli eşyaların kullanıldığını görebiliyoruz. Özellikle minyatür sanatı gelişmiştir.Hz. Muhammed'in bile yüzü örtülü bir şekilde bazı minyatür resimleri yapılmıştır. Ancak buörnekler hiçbir zaman Müslümanlar tarafından camilere sokulmamış ve ibadet aracı olarak dakullanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
Köklü, Arzu, ?The Picture in Christianity and Islam?, Master?s Thesis, Advisor:Assoc. Prof. Dr. Ahmet Hikmet Eroğlu, VI+162 p.ABSTRACTThis master thesis is about painting at Islam and Christianity. The study hasbeen restricted with the paintings that have religious content. Such kind of paintingshas both historical and religious importance especially in Christianity. Christianshave the paintings of Jesus Christ, Holly Mary, and saints at their homes andchurches. Such paintings are called as icons. They have a different importance forOrthodoxies and Catholics. Icons have a great function at both religious education,praying. Some Christians believe in miraculous features of themIn time some people gave faith to icons too much and some Christians reactedthem. This contradiction caused a chaos in Byzantine. The period of iconoclasm,started Leon 3 continued almost a century and icon lovers got the victory in the end.In Islam icons and such kind of paintings do not exist. Some scholars claimedthat paintings should be banned comments some words of Prophet Mohammed(Peace be upon him) However, There are no comments about prohibition of paintingin the Holly Book, Qur?an. Islam has banned the idols that is used to worship Sincethe early Islam, Muslims have used painted things. The art of miniature havedeveloped. Some miniature pictures of the Prophet have been drawn. But they havenever been put in the mosques and have never been used to worship.