Seyyid Ebu'l -a'la Mevdudi'nin siyasi düşüncesinin teolojik temelleri
Mawdudi's theological bases of his political views
- Tez No: 191362
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET HADİ ADANALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖzetAta, Mahmut, Seyyid Ebu'l -A`la Mevdûdû'nin Siyasû DüşüncesininTeolojik Temelleri, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ahmet HadiAdanalı, 86 s.Mevdûdû 20. y.y. da Pakistan'daki Müslümanların içinde bulunduklarıkötü duruma çözüm bulmak amacıyla İslam inancına dayalı İslâmû bir devletmodeli ortaya koymak istemiştir. Bu yüzden İslam dininin temeli olan tevhitinancını yeniden ele almış ve `siyasal alanda egemenlik sadece Allah'a aittir'ifadesini tevhit inancının en önemli amacı ve tezahürü olarak görmüştür. İlah,rab, ibadet ve din terimlerini bu ifadesini doğrulayacak şekilde yenidenyorumlamıştır. Şirk inancının mahiyetini, vahiy ve peygamberliğin gönderilişamacını ve insanın yaratılış gayesini bu ifadeye hizmet edecek şekildedeğiştirmiştir.Ona göre İslâmû bir devlette tek yasa yapıcı Allah'tır ve insanlarşeriattan bağımsız yasa yapamazlar. İslâmû devlet özel ve kamusal alan ayırımıyapmadığı için dinin günah saydığı her şey yasaklanmalıdır. Bu devlet kendiideolojisini hayata geçirmek için çalışır. Mevdûdû'ye göre evrende işleyen düzengibi toplumsal alanda da bozulmadan işleyen bir düzen kurulabilir. Ancak bu,insanın kendi iradesinden vazgeçip Allah'ın iradesi olan kanunlara boyuneğmesiyle mümkündür. Çünkü özgür irade bütün kötülüklerin kaynağıdır.Biz ise siyasû düşüncenin ve yönetim biçimlerinin zamana ve mekanabağlı olarak değiştiğini düşünüyoruz. Oysa tevhit inancı bütün peygamberlerinhiç değişmeyen ortak mesajlarını içermektedir. Bu yüzden İslâmû bir devlettevhit inancının en önemli unsuru ve amacı olamaz. Tevhit inancından `yasayapıcı sadece Allah'tır' ifadesi çıkartılamaz. Çünkü tevhit inancı Allah, evren veinsanın mahiyeti hakkında doğru bilgi vermeyi hedeflemiştir. Nitekim tarihteMüslümanlar devletin gerekliliğini inanca değil toplumsal maslahatabağlamışlardır.80
Özet (Çeviri)
Abstract:Ata, Mahmut, Mawdudi?s theological bases of his political views,Master?s Thesis, Advisor: Assoc. Prof. Ahmet Hadi Adanalı, 86p.This thesis consists of two chapters including an introduction and aconclusion. Introduction deals with Mawdudi?s life and his general religious andpolitical views. The first chapter deals with Mawdudi?s religious and politicalviews concerning Islamic state. The second chapter deals with discussion ofMawdudi?s views and my claims in detail.Mevdûdû is a contemporary Muslim thinker lived in Pakistan (1903-1979). He aimed to solve Muslims modern social and political problems. Hetried to find all his answers from the Qur?an and therefore he developed anIslamic state theory based on Tawhid. He reinterpreted Tawhid and he claimedthat the sovereignty of God in all social and political areas is the essence ofTawhid. And he reinterpreted the concepts of God (ilah), the Lord (rabb),worship (ıbadet) and religion (din) to support his Islamic state theory. Also hemodified the content of polytheist faith, the aim of revelation and prophethoodand creation of human to support his theory. He thinks that the only law makeris God and all laws must be based on God?s revelation (Şeriat). He also claimsthat in an Islamic state, there is no difference between private and public areasand therefore what is banned by Islamic law must be forbidden in all areas.I argue that political systems are dynamic and always change in relationto time and space. But the main massage of all prophets is Tawhid and thisessence never changes. Therefore an Islamic state can not be the most importantelement of Tawhid. The meaning of Tawhid does not consist that the only lawmaker God is. The aim of Tawhid is to provide (true) knowledge about God,universe and humans. Most of muslim thinkers think that Islamic state is notjustified on the basis of faith but on political and social needs.81