Kur'an'da Mele' ve mütref kavramları
The Mele' and Mütref consepts in Qur'an
  1. Tez No: 191373
  2. Yazar: EMRULLAH AVŞİN ULUS
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MESUT OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZETMele', `bir görüş üzerinde birleşmiş topluluk'; `mütref' ise `nimetleşımartılıp azdırılmış' demektir. `mele' kelimesi nötr bir kavram olup, olumluveya olumsuz bir değer taşımaz. Kur'an'da bu kavram daha çok müşriktoplumların önde gelen ve mü'minlere işkence ve karşı koyuşta ileri gidenönderleri için kullanıldığını görüyoruz.Toplum içinde `göz dolduran, büyük görülen' kişiler vardır ki bunlaradaha çok bugün ki dilde `ileri gelenler' denmektedir. Şirk toplumlarında `mele'nimetle şımartılanlardandır. Resuller söz gelimi Fir'avun gibi hükümdarlara veaynı zamanda çevrelerinde de bulunan mele'ye de gönderilmişlerdir. Çünküonlar, bir bakıma belki hükümdarlardan daha yetkilidirler ve önderibulundukları şirk sistemini korumada en ileri gidenlerdir. Allah'ın elçilerigeldiğinde ilk karşı çıkan bu mele' ve mütref güruhu olmuştur.Dolayısıyla bu toplumsal kavramların ihmal edilmeden incelenmesigerekir. Bu çalışmada bu iki kavram, çeşitli yönlerden analiz edilmiş vekavramların toplumsal açıdan tahlili ortaya konulmuştur.Sonuç olarak, çtimai hayat içerisinde ?ileri gelenler? topluluğununteb'a üzerindeki etkisi, bunun yanında ilahi azab veya cezanın gelmesiyönüyle, toplumun dengesini ve yapısını doğrudan etkileyen önemli kararaşamalarının alındığı bu sosyal grubu iyi anlamak gerekir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMele? means a group united on an opinion, and Mütref means a groupspoiled and inflamed by boon. The word of Mele? is a neutral concept.Nevertheless, it has not any positive or negative concept. We see that it usedfor people who led their polytheist society and tortured to muslim people.There are some people who are esteemed highly by their community.They are called dignitary. In polytheism society, Mele? is spoiled people byboon. Prophets were sent to Mele? around them as well. Because in one wayMele? may be more authorized than their sovereigns. They are firstconsidered people at protecting system of polytheism. When God?s prophetscame firstly, Mele? and Mütref protested them. Consequently, this socialconcept should be observed without to neglect them. These two conceptswere analyzed from various aspects and their social analysis was exhibited.In conclusion, it is necessary to understand the effect of notables onpublic in social life.