Metodist kilisesi hakkında bir araştırma
A stuy on Methodist church
- Tez No: 191377
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Tarih, Religion, Philosophy, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZETXVIII. yüzyılda İngiltere'de başlayan, Evanjelik hareketin ilk temsilcilerindenkabul edilen ve John Wesley tarafından kurulan Metodizm hareketi, çıktığı yerlerdeoldukça etkili olmuş ve aynı faaliyetlerini Amerika'da da sürdürmeye devam etmiştir.Zaman zaman bazı güç kayıplarına uğramakla birlikte ortaya çıktığı tarihten itibarenMetodistler İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiliz sömürgelerinde büyüketkiler meydana getirmiş ve sayıları gün geçtikçe artmıştır.Türkiye'de Metodistler hakkında Dinler Tarihi metotlarını kullanarak yapılmış,ilk ve tek müstakil bir çalışma olan bu tez'in giriş bölümünde; araştırmanın konusu,amacı, metodu ve sınırları konusuna kısaca temas edilmiş, ayrıca Metodizm kavramınınetimolojik ve terminolojik anlamı üzerinde durulmuş ve araştırma ile ilgili olarak birinciel kaynaklar tanıtılmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde tarihsel arka plan ele alınarak, Metodizmin çıkışyeri olan İngiltere'nin bu tarihlerdeki dini, siyasi ve sosyal konumu incelenmiş veİngiliz Kilisesi hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca Metodizmin kurucusu John Wesley'inhayatı, yetişme tarzı ve dini anlayışı ile ilgili bilgiler değerlendirilmiş, Metodizmteolojik ve kurumsal yapı itibariyle incelenmiştir.Metodist Kilisesinin inanç esaslarının incelendiği ikinci bölümde; MetodistlerinTanrı, yaratılış, kurtuluş, ahiret ve kader anlayışları hakkında bilgi verilmiş, buna ilaveolarak, onların kabul edip uyguladıkları sakramentler, Metodist gelenekleri veuygulamaları konusu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMethodism, which started in XVIII century in England, which is regarded asone of the first the representatives of the Evangelism, and which was founded by JohnWesley, has been influential wherever it has had to chance to develop and Methodistscontinued their activities in the US as well. Though they have lost their influence andpower from time to time, they have made giant strides in England, in the US, and insome British Colonies and they have increased in number.In the introduction of this thesis, which is one and only study on Methodists inTurkey, and also over which methods of History of Religion has been implemented, thesubject matter, purpose, methods and limitations of the research has been touched upon,moreover the etymological and terminological meanings of `Methodism? has beenfocused on and the primary resources on the topic has been introduced, too.In the first chapter, historical background of Methodism has been dealt with, thereligious, political and social conditions in those days in England, which is the cradle ofthe Methodist movement, have been analyzed, and relevant information has been givenabout the Anglican Church. The information about the life of John Wesley, the way hewas raised, and also his religious views has been analyzed and Methodism has beenstudied from theological and institutional points of views.In the second chapter, in which the credence of the Methodist Church has beenstudied, information about the Methodist?s views on the God, the creation, salvation, thehereafter, and destiny has been given; moreover, the sacramental theology which hasbeen practiced by them, Methodist traditions and practices have been dealt with.