Ezarika'nın doğuşu ve görüşleri
The rise of Azariqa and it opinions
- Tez No: 191378
- Danışmanlar: PROF.DR. SÖNMEZ KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZETGönen, Metin, ?Ezarika'nın Doğuşu ve Göriişleri? , Yiiksek Lisans Tezi,Damsman: Prof. Dr. Sönmez KUTLU, Ankara 2006, 68sayfa.İslam Mezhepleri Tarihi geneli itibari ile incelendiğinde Hz.Peygamberin vefatını takiben ortaya çıkan sosyal, kiiltiirel ve ekonomikdeğişikliklerin Miisliimanların dini anlama ve yorumlamalan hususunda bazıfarkhhkların ortaya cikmasında etkili olduğunu ve bunun neticesinde bir takımsiyasi-itikadi nitelikli grupların teşekkiil ettiğini göriiriiz. Bu gruplardan ilki?Haricilik?tir. Hariciler, fikirleri ve kısa siirede göstermiş olduklan faaliyetleriile İslam diisiince tarihinde köklii fikirlerin gelişmesine sebep olmuşlardır.Haricilerden ilk ayrılan grup Ezarika' dır. Ezarika' nın kurucusu olanNafi b. el-Ezrak, Hariciler içinde siyasi olarak rol oynamaya Abdullah b.Ziibeyr isyamna destek vererek başladı. Daha sonra ikisi arasında göriiş ayrihgioluştu ve Nafi, yanındakilerle birlikte Basra'yı terk edip Ahvaz' a geçti. Kısazamanda Ahvaz' a hakim oldu. Onun zamamnda Ezarika, Ahvaz, iran veKirman bölgelerine kadar yayılmistır. Nafi, Ahvaz yakınlannda Abdullah b.Ziibeyr' in ordusuyla yapılan savaşta ölmiistiir. Nafi b. el-Ezrak' tan sonrasavaşlar devam etmiştir. Ezarika liderlerinden Yeşkuri' ye bagh olanlannKumis' teki Sezevver kalesinde imha edilmesiyle de ortadan kalkmislardır.Araştırmamız Giriş ve dö it böliimden oluşmaktadır. Girişte kullamlanmetod ve kaynaklar hakkında bilgi verilerek Makalat geleneklerinin Ezarika' yınasıl takdim ettikleri incelenmiştir. Birinci böliimde Haricilerin fırkalaraayrılma siireci ve Temel Harici Göriisler, ikinci böliimde Ezarika' nın ortayacikis siireci ve Nafi b. el-Ezrak' ın bu siireçteki rolii , Uciincii böliimde Nafisonrası Ezarika' ya yön veren şahıslar ve dördiincii böliimde Ezarika' nıngörusleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTGönen, Metin, The Rise and Opiniıns of Azariqa, Master?s Thesis,Advisor: Prof. Sönmez Kutlu, Ankara 2006, p. 68.After death of prophet Muhammed (pbuh), when analyzing the historyof islamic sects, arising sosyological, cultural and economical changes effectsmuslim?s undestanding of religion, and these changes and undertanding createsmany political and religious group. Kharijite, the first separated group fromİslamic community, causes to arise deep rooted thought in the İslamic thought.Azariqa, the first group, is separated from Kharijite. As the founder ofAzariqa, Nafi b. Al-Azraq, played political role among Kharijite after revolt ofAbdullah b. Zübayr. In between Nafi b. Al-Azraq and Abdulah b. Zübayr tookplace dissension of opinion, and Nafi and his companions went to from Basra toAhwaz which was ruled by Nafi. In the era of Nafi, Azariqa spread out Ahwaz,Iran, and Kirman. In the battle of Ahwaz with Abdullah b. Zübayr, Nafi waskilled by companions of Abdullah. After death of Nafi, the leaders of Azariqawent to battle with other groups. In the fortress of Sezevver, the leader ofAzariqa named Yeşkuri and his army was eradicated by the army of the sons ofUmayya.The thesis consist of Introduction, and fourth chapter. In Introduction,method and source was presented, and in the tradition of Maqalat, the place ofAzariqa was investigated. In the first chapter, process separating of Kharijiteand its basic thought; in the second chapter, the rise of Azariqa and itsfounder?s of role; in the third chapter, after Nafi?s killed, the leaders of Azariqawho affect thought of Azariqa; and last chapter, Azariqa?s opinions wasinvestigated.