El-Umniyye adlı eseri bağlamında Karafi'nin niyyetle ilgili görüşleri ve ibadetlerde niyyet
Qarafi's views in his work Al-Umniyya' on intention (niyya) in general and for worship (ibadet) in particular
- Tez No: 191376
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞAMİL DAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZETadlı Eseri BağlamındaMATKAR MOV Vohid; ?el-UmniyyeKarâfû'nin Niyyetle lgili Görüşleri ve badetlerde Niyyet?, YüksekLisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Şami DAĞCI, Ankara Üniversitesi lahiyatFakültesi, IX+90 s.Karâfû'nin el-Umniyye fi drâki'n-Niyye adlı eseri ?Niyyeti drakEtmede temenni edilen ve umulan vasıf? aniamını ifade edip niyyetkonusunda müstakil bir çalışmadır.Tez Giriş ile üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde; tez, Mâlikû usûlcüsü Şehâbüddin el-Karâfû'nin ?el-Umniyye fû drâkin-Niyye? adlı eseri çerçevesinde olması hesaba alınarak,müellifin hayatı ve eserleri hakkında malumat verilmeye çalışılmıştır.Bununla birlikte söz konusu eser hakkında kısaca bilgi verilmeye çalışılmışve yazılış amacı müellifin kendi dilinde anlatılmıştır.kinci bölümde; ?el-Umniyye fû drâkin-Niyye?de el-Karâfû'ninniyetle ilgili görüşleri çerçevesinde niyyetin mahiyet ve çeşitli hallerindenbahsedilmiştir.Üçüncü bölümde ise niyyet-ibadet ilişkisi ele alınarak niyyetinibadetlerde gerekli olup olmadığına temas edilmişti. Bununla birliktekonunun ayrılmaz parçalarını oluşturması bakımından boşamada, yeminlerdeve yolculukta niyyet bahsine çok kısaca değinilmiştir.Sonuç kısmında ise tezimde ulaştığım önemli sonuçlar ortayakonulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTitle of the Thesis ?Qarafi?s views in his work `al-Umniyya? onintention (niyya) in general and for worship (ibadat) in particular?.For the degree of the master of Arts.Supervisor of the Thesis: Prof. Dr. Şamil DAĞCI AnkaraUniversity the Faculty of Divinity, Turkey. IX+90Qarafi?s work al-Umniyya is about ?Desired and expected qualityin realizing the intention?. And it is an independent work which treats?the intention? as the central theme.The research is composed of an introduction an three chapters.n the first chapter; the work ?el-Umniyye fi- draki?n-Niyye? ofShihabuddin al-Qarafi is treated.n the second chapter; Qarafi?s views on intention in generalcontext, is studied in detail.n the third chapter the relation between intention and theworship (ibadat) is studied; and together with it, in divorce and oath(yamin) is also treated as separate parts of the topic.n the conclusion the importance of niyya, with particular contextof the worship is summed up.Submited by Vohid Matkarimovto Ankara University as a thesisfor the degree of master of Artsin slamic Law in the Faculty ofDivinity.August 2006.