Türk Hukuku'nda tellallık ve tellallığın uygulamada farklı görünümleri
The brokerage in Turkish Law and the apperances at practice of brokerage
  1. Tez No: 191383
  2. Yazar: TAMER BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYNUR YONGALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
BOZKURT, Tamer, Türk Hukukunda Tellâllık ve Tellâllığın Uygulamadaki FarklıGörünümleri, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Aynur YONGALIK, 268 s.ÖZETTellâllık, çeşitli nedenlerle bir araya gelemeyen kişiler arasında bir sözleşmeninkurulması olanağını sağlayan aracılık türüdür. Bu aracılığı yapan kişiye de tellâl denir.Tellâllıkla ilgili temel düzenlemeler, Türk Ticaret Kanunu'nun 100-115 ile BorçlarKanunu'nun 404-409. maddeleri arasında yer almaktadır. Bununla birlikte, tellâllığın özeltürleri birçok kanunda yer almaktadır. Örneğin, Sigorta Murakabe Kanunu, Türkiye şKurumu Kanunu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu gibi.Tellâla, aracılığını yaptığı sözleşme dolayısıyla herhangi bir sorumluluk yükletilmesi-kural olarak- mümkün değildir. Çünkü o, sadece bir aracıdır. Bu yüzden, bir olayda taciryardımcısının tellâl olup olmadığını saptamak, son derece önemlidir. Örneğin, acente(özellikle aracı acente) de bir aracı olmasına rağmen, müvekkiline karşı daha fazlayükümlülük altındadır.Tellâllık sözleşmesinin eksik iki tarafa borç yükleyen bir sözleşme olduğunu kabulettiğimiz için, tellâlın müvekkil için aktif çaba sarf etme zorunluluğu yoktur. Böylece tellâl,tellâllık sözleşmesi dolayısıyla borç değil, sadece bir külfet altındadır.Tellâl, kanun gereğince temsil yetkisine sahip değildir. Müvekkil, ona ayrıca temsilyetkisi vermediği sürece, tellâlın onu temsilen sözleşme yapması mümkün değildir. Aksitakdirde, yetkisiz temsilin sonuçları ortaya çıkar (BK m. 38-39).Tellâl müvekkil için aracık yaparken, aracılığı özen ve sadakatle yapmalıdır. Zira,tellâllık sözleşmesi -aralarında bazı farklılıklar olsa da- özünde bir vekâlet sözleşmesidir vetellâl bu sözleşme ile bir iş görme edimi üstlenmiştir.Tellâllığın, farklı adlarla anılan geniş bir uygulama alanı vardır. Örneğin; emlâkçılar,sigorta prodüktör ve brokerleri, özel istihdam büroları, gemi ve navlun tellâlları gibi. Bukadar değişik alanda faaliyet gösteren tellâlların hukukû niteliğinin saptanması, kuşkusuzuygulamaya düşen bir görevdir. Bu saptama sırasında, ona en çok yardımcı olacak pozitifhukuk kuralı ise, Borçlar Kanunu'nun 18. maddesindeki yorum kuralıdır.
Özet (Çeviri)
BOZKURT, Tamer, The Brokerage in Turkish Law and the Apperances at Practice ofBrokerage, Master?s Thesis, Advisor: Assoc. Prof. Aynur YONGALIK, 268 p.SUMMARYBrokerage is a type of intermediary which leads making a contract between partieswho can not find themselves because of reasons. The person performs this type ofintermediary is called as `broker?. The main legal rules are setteled down in TurkishCommercial Code Article 100-115 and Code of Obligations Article 404-409. However, thespecific type of brokerage are regulated in several special acts. For example, InsuranceSupervisior Act, The Act of Turkish Employment Institution, The Act of the Union ofChambers and Commodity Exchanges of Turkey etc.As a rule, a broker has not any responsibility stemming from a contract of whichintermediary made by broker. Because, broker is solely an intermediator. Therefore, it isvery important to indicate an agent whether as a broker or not. Although, an agent is anintermediator, an agent undertakes so much liabilities against his principal.A brokerage contract is an agreement which is made between a broker and a principal.Although principal has contractual obligations (principal obligations), broker has noprincipal obligations stemming from a brokerage contract. This described element is thelegal characteristic of brokerage contract. By the means of aforementioned explanation,there is no obligation of broker against his principal to endeavour activily. So, a brokerundertakes onus instead of obligation.A broker has no representation authority ipso iure. Unless a principal gives authorityto represent himself to the broker, he can not make a contract on behalf of the principal.Otherwise, there can arrise the results of an unauthorized agency (Code of Obligations,Art. 38-39).By being an intermediator a principal, broker undertakes to act with loyalty and care.Because, a brokerage contract is mainly a type of agency contract, despite its defferences.With this contract, broker has undertaken a performance resulting in an obligation to do aparticular thing.Brokerage has a widely implementation field that can be called with different terms;real estate agents, insurance brokers, private employment services, shipbrokers etc.Undoubtly, the definiton of brokers? legal characteristic duty is belongs to courts. The legalrule which can assist us by defining the legal characteristic of brokerage agreements isArticle 18 of Code of Obligations.