Türk Hukuku'nda devre mülk ve devre tatil sözleşmeleri
Timeshare and internal ownership agreements in Turkish Law
- Tez No: 639465
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK FİKRET EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Küreselleşen dünyada, her alanda olduğu gibi turizm sektörü alanında da son yıllarda birtakım önemli gelişmeler yaşanmıştır. Ülkemizde de kişilerin tatil ihtiyaçlarının niteliği yıllar içinde değişime uğramıştır. Kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkan en önemli turizm uygulaması olarak karşımıza devre tatil sistemleri çıkar. Türk hukukunda kişilere zaman sınırlı yararlanma hakkı tanıyan devre tatil sözleşme türleri bulunur. Bu sözleşmelerden bir kısmı hak sahibine ayni hak sağlarken, bir kısmı da şahsi hak sağlar. Ayni hak sağlayan devre tatil sözleşme türlerinden ülkemizde en yaygın olarak uygulama alanı bulan, devre mülk sözleşmeleridir. Şahsi hak sağlayan sözleşmelerden ise dar anlamda devre tatil sözleşmeleri, uygulamada en sık karşılaşılan türdür. Her iki sözleşme türü de hukukumuzda, kanun koyucu tarafından yasal düzenlemelerle özel olarak belirlenmiş olup, devre mülk sözleşmeleri ilk olarak 3227 sayılı“Kat Mülkiyeti Kanununa Devre Mülk Hakkı ile İlgili Maddeler Eklenmesine Dair Kanun”ile hukukumuzdaki yerini almıştır. Devre mülk ve devre tatil sözleşmelerine ilişkin son olarak 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında getirilen yeniliklerle taraflara ait hak ve yükümlülükler, eski tarihli düzenlemelere göre daha da detaylandırılmıştır. Kanun ile getirilen yenilikler çerçevesinde, söz konusu sözleşmelerin uygulanabilirliği daha güvenilir hale getirilerek, turizm sektörünün gelişimine katkıda bulunması amaçlanmıştır. Çalışmamızda, devre mülk ve dar anlamda devre tatil sözleşmeleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmamızın amacı, devre mülk ve dar anlamda devre tatil sözleşmelerini ilişkin belirleyici ve tamamlayıcı unsurları, öğretide yer alan görüşler ve Yargıtay kararlarını inceleyerek özellikle 6502 sayılı TKHK kapsamında getirilen yenilikleri, eski 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümleri doğrultusunda da karşılaştırarak taraflar açısından aydınlatmaktır.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, as in every field, some important developments have occurred in the field of tourism sector in recent years. In our country, the quality of people's holiday needs has changed over the years. Time share vacation systems appear as the most important tourism practice that emerge in line with the needs of individuals. There are time share vacation types in the Turkish law that provide people the right to have a limited time advantage. While some of these contracts provide real rights to the beneficiary, some of them provide personal rights are the ones that find the most common practice area in our country. Among the contracts that provide personal rights, time share contracts are the most common type in practice in the strict sense. Both types of contracts are specially determined by the lawmakers in our law with legal regulations, and the time share contracts first took their place in our law with the Law No. 3227 on the Addition of Articles Related to Time Share Right to the Property Ownership Law. The rights and obligations of the parties have been further elaborated compared to the old-dated regulations with the innovations introduced in the scope of the Law No. 6502 on the Protection of the Consumer regarding the time sharing and time share property contracts. Within the framework of the innovations brought by the law, it is aimed to make the applicability of the mentioned contracts more reliable and make them contribute to the development of the tourism sector. In our study, time share property and time sharing in the strict sense were examined in detail. The purpose of our study is to examine the time share property and time share vacation contracts, the relevant determining and complementary elements, the opinions included in the doctrine and the Supreme Court decisions, and to clarify in terms of the parties the innovations brought within the scope of the Law no. 6502 on the Protection of the Consumer, by comparing them in line with the provisions of the Law on the Protection of the Consumer.