Açıköğretim lisesi uygulaması GAP bölgesinde bir il örneği
- Tez No: 41546
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECMETTİN TEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
88 BÖLÜM IV ÖZET, YARGI VE ÖNERiLER Tezin bu bölümünde araştırma ana hatlarıyla özetlen¬ miş, araştırmacının araştırmaya ilişkin yargısı belirtilmiş ve bu araştırma bulgularından hareketle bundan sonraki ça¬ lışmaları yönlendirecek öneriler geliştirilmiştir. Özet Ülkemizde, ortaöğretim düzeyinde, eğitimde fırsat ve imkan eşitliğini sağlama işlevini yerine getirmeyi amaçla¬ yan Açıköğretim Lisesi 1992-1993 öğretim yılından itibaren- uygulanmaya başlanmıştır. Açıköğretim Lisesi'nden beklenen sonucun alınabilme¬ sinde sistemle ilgili pek çok öğenin rolü olmakla birlikte., basılı materyallerle öğretim, yayın yoluyla öğretim ve yüz- yüze öğretimin oluşturduğu üç öğretim boyutunun işlevsel olarak bütünleştirilerek uygulanabilmesi ve uygulamaların ülke bütünü içinde merkezi, bölgesel ve yerel birimlerle bir eşgüdüm içinde yürütülmesinin önemi büyüktür. Bu nedenle, farklı bölgesel ve yerel birimlerde, e- ğitimde kalite açısından uygulamaları değerlendirici araş¬ tırmalara ihtiyaç vardır. Araştırmalarla saptanacak eksiklik ve aksaklıklar giderilmeye çalışılarak, kalitede istenen standart ve uygu¬ lamalarda birlik sağlanabilecektir. Açıköğretim Lisesi uygulamasının öğretim süreçleri açısından Siirt îli'ndeki durumu nedir? sorusu bu araştır¬ manın problemini oluşturmaktadır.89 Bu araştırma, Açıköğretim Lisesi uygulamalarını öğ¬ retim sürecindeki öğelere ilişkin olarak öğrenci görüşleri açısından Siirt İlinde değerlendirmeyi amaçlamıştır. Bu ge¬ nel amacın gerçekleştirilebilmesi için şu soruların cevabı aranmıştır: Mevcut uygulamalar açısından, 1.Basılı materyallerle öğretime ilişkin öğrenci görüş¬ leri nelerdir? 2.Yayın yoluyla öğretime ilişkin öğrenci görüşleri ne¬ lerdir? 3.Yüz-yüze öğretime ilişkin öğrenci görüşleri neler¬ dir? 4.Uygulamaların daha etkili olabilmesi için alına bile¬ cek önlemler nelerdir? Açıköğretim Lisesi uygulamalarının Siirt ili açısın¬ dan incelenerek mevcut uygulamalara katkıda bulunubilecek önerilerin geliştirilmesi bu araştırmanın önemini oluştur¬ maktadır. Araştırmanın problem alanı açıköğretim Lisesi uygu¬ lamasının öğretim süreçleri yönünden ve Siirt îli örneği a- çısından incelenmesiyle; çalışma evreni de açıköğretim Li¬ sesine fiilen devam eden öğrencilerle sınırlıdır. Tarama modelindeki bu araştırmada çalışma evreninden oransız eleman örnekleme yöntemi kullanılarak oluşturulan örnekler grubuna uygulanan anket formlarından elde edilen bilgiler ve alanyazından elde edilen bilgiler araştırmanın verilerini oluşturmaktadır. Anket verilerinin çözümlenmesinde cevapların fre-90 kans, yüzde ve ağırlıklı ortalamaları hesaplanmış ; veriler tablolara dönüştürülmüş ve araştırma tekniklerine uygun bi¬ çimde raporlaştırılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular şöyle özetlenebi¬ lir :. Araştırmaya katılan 76 öğrencinin % 71'ini çalışan, % 29'unu çalışmayan öğrenciler oluşturmaktadır.. öğrenciler, kayıtlı bulundukları lisede basılı mater¬ yallerle öğretim türlerinden birinci sırada ders kitapları, ikinci sırada ders notları ile çalışmaktadırlar.. öğrenciler, ders kitaplarında kullanılan dili anlaşı¬ lır ve sade bulmaktadırlar.. Kitaplardaki amaç bölümlerinin genellikle açık ifade edildiğini düşünmektedirler.. Kitaplarda yeralan örneklemeleri konuları açıklamakta yeterli bulmaktadırlar.. Kitaplarda yeralan şekil, şema ve grafikleri konuları anlaşılır kılmada yeterli bulmaktadırlar.. Kitaplarda yeralan tanım ve açıklamaları kavramları anlaşılır kılmada yeterli bulmaktadırlar.. Kitaplardaki özet bölümlerinde konuların anlaşılır bir biçimde özetlendiğini düşünmektedirler.. Kitaplardaki bilgi miktarını yeterli bulmaktadırlar.. Kitaplardaki konuları anında kantrol sorularının ce¬ vaplarını içermek açısından yeterli bulmaktadırlar.. Kitaplardaki genel değerlendirme sorularını kendileri¬ ni başka kaynaklardan araştırma yapmaya güdüleme bakımından yetersiz bulmaktadırlar.. öğrencilerin çoğunluğu kitapların boyutlarının uygun91 ölçülerde olduğunu düşünmektedirler.. Kitapların boyutlarının değiştirilmesi gerektiğini dü şünen öğrencilerin çoğunluğunu çalışan öğrenciler oluştur maktadır.. Ders kitaplarının boyutlarının değiştirilmesi gerekti ğini düşünen öğrencilerin çoğunluğu bu değişikliği (küçült me) yönünde tercih etmişlerdir.. Ders notlarıyla ilgili olarak öğrenciler, ders notla rını konu kapsamı itibariyle yeterli bulmaktadırlar.. Ders notlarındaki konuları anlaşılır bulmaktadırlar.. Ders notlarındaki konuları anında kontrol sorularının cevaplarını içermek bakımından yeterli bulmaktadırlar.. Ders notlarındaki genel değerlendirme sorularını ken dilerini başka kaynaklardan araştırma yapmaya güdüleme ba kımından yetersiz bulmaktadırlar.. öğrenciler, genel olarak basılı öğrenme malzemelerinin öğrencilere (temel öğrenme ortamı sağlama) işlevi ile öğ rencilerde (bağımsız öğrenme yeteneğini geliştirme) işlevi ni yerine getirdiğini düşünmektedirler.. öğrenciler çalışmalarında yayın yoluyla öğretimden bü yük oranda yararlanmaktadırlar. Radyo ve televizyon ders program yayınlarını takip eden öğrencilerin oranı % 55. ci varındadır.. Radyo ders program yayınlarıyla ilgili olarak öğrenci ler, TRT 1 radyo kanalında yayınlanan (Radyo İletişim Ve Rehberlik Programı ) 'nm iyi hazırlanan bir program olduğu nu düşünmektedirler.. Radyo ders program yayın saatleriyle ilgili olarak öğ-92 rencilerin çoğunluğu mevcut uygulamadaki yayın saatlerinin değiştirilmesini istemekte ve yayınların haftasonuna alın masını tercih etmektedirler.. Çalışan öğrencilerin hiç biri yayın saatlerinin aynen devam ettirilmesini istememektedir.. Mevcut uygulamadaki yayın saatleri, özellikle bir işte çalışan öğrenciler açısından, yayınları dinleyebilmede önemli bir engel oluşturmaktadır.. Radyo ders program yayınlarının öğrencilere ulaştırıl masında öğrencilerin bir radyoya sahip olup-olmadıkları hu susu dikkat edilmesi gereken önemli bir etken faktör olma özelliğini taşımamaktadır. Dikkat edilmesi gereken asıl et ken faktör öğrencilerin radyo ders program yayın saatlerine ilişkin tercihleridir.. öğrencilerin çoğu radyo ders programlarını dinlememe lerinin nedeni olarak yayın saatlerinin kendilerine uygun olmamasını göstermektedir. Yayın saatleri kendine uygun olmadığı için radyo ders program yayınlarını dinlemediğini ifade eden öğrencilerin çoğunluğunu çalışan öğrenciler oluşturmaktadır.. Televizyon ders program yayınlarıyla ilgili olarak öğ renciler, TV ders program yayınlarında konuların anlamlı bir bütün halinde işlendiğini düşünmektedir.. TV ders program yayınlarının sonunda genellikle, konu ların kapsamlı ve anlaşılır bir şekilde özetlendiğini dü şünmektedirler.. TV ders program yayınlarında kullanılan dili anlaşılır ve sade nitelikte bulmaktadırlar.93. TV ders program yayınlarındaki derslerin anlatım hızı nı normal bulmaktadırlar.. öğrenciler, TV ders program yayınlarının (öğrencilerin öğretimlerini desteklemek, yönlendirmek, rehberlik etmek) işlevleri ile (öğrencilere bilgi verme ve bir programın tümünü öğretme) işlevlerini yerine getirdiğini düşünmekte dirler.. Televizyon ders program yayın saatleriyle ilgili ola rak öğrencilerin çoğu mevcut uygulamadaki yayın saatlerinin değiştirilmesini istemekte ve tercihlerini haftasonu olarak belirtmektedirler.. Çalışan öğrencilerin hiçbiri mevcut uygulamadaki yayın saatlerinin aynen devam ettirilmesini istememektedir- özel likle çalışan öğrenciler için yayınları izleme açısından mevcut uygulamadaki yayın saatleri önemli bir engel oluş turmaktadır.. Televizyon ders program yayınlarının öğrencilere ulaş tırılmasında öğrencilerin bir televizyona sahip olup-olma- dıkları hususu dikkat edilmesi gereken önemli bir etken faktör olma özelliğini taşımamaktadır. Dikkat edilmesi ge reken asıl etken faktör yayın saatlerine ilişkin öğrencile rin tercihidir.. Öğrencilerin çoğu TV ders program yayınlarını izlememe nedeni olarak, yayın saatlerinin kendilerine uygun olmama sını göstermektedir. Yayın saatleri kendilerine uygun olma dığı için TV ders program yayınlarını izlemediğini ifade eden öğrencilerin çoğunu çalışan öğrenciler oluşturmakta dır.94. Video kasetleriyle ilgili olarak öğrenciler, çalışmak istedikleri derslerle ilgili video kasetlerini bulmakta zorlanmaktadırlar.. Genel olarak yayın yoluyla öğretimin (öğrencilerin öğ retimlerini destekleyip, zenginleştirme) işlevi ile (öğren cileri bilgilendirme) işlevlerini yerine getirici nitelik te olduğu söylenebilir.. Yüz-yüze öğretimle ilgili olarak öğrenciler ders ça lışırken bir öğretmene ihtiyaç duymaktadırlar.. Yüz-yüze öğretim uygulamaları için öğrenci tercihleri farklılık göstermekle beraber öğrencilerin yarıya yakını alternatif koşul olarak haftasonunu tercih etmişlerdir. Hem çalışan hem de çalışmayan öğrencilerin ilk sırada tercih ettikleri alternatif koşul haftasonu iken, çalışan öğrenci ler ikinci sırada hafta içi mesai saatleri bitişini, tercih etmişlerdir. Yargı Ülkemizde, ortaöğretim düzeyinde eğitimde imkan ve fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla uyguladığımız Açıköğre- tim Lisesinin öğretim süreçleriyle ilgili olarak, öğrenci görüşleri açısından Siirt İlindeki durumunun değerlendiril diği bu araştırmada varılan başlıca yargılar şunlardır: Basılı materyallerle öğretim boyutunda, basılı ma teryallere ilişkin öğrenci görüşleri genellikle olumlu bu- lununmuştur. Ders kitap ve notlarmdaki genel değerlendirme soru ları, Öğrencileri araştırma yapmaya güdüleme özelliği bakı mından yeterli bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN OPEN HIGH SCHOOL APPLICATION AN EXAMPLE FROM GAP PROVINCE A Master Thesis AyşeAYPAY Supervisors: Yrd Doc Dr. Necmettin Teker The main aim of this study is to investigate the situation at Siirt province concerning the components of the education for the applications at Open High Schools by taking student's opinions. Information related to Open High School Method and Turkish Educational System are obtained from the literature in that research which conducted by Research Investigation Method. A questionnaire has been developed for students to get information related to applications at Open High Schools at Siirt province. The questionnaire consisted of 39 items with four dimensions such as student characteristics, training with printed material, training with publications and face to face training. The questionnaire has been applied to 76 students which are included in the universe group living in the province Siirt. The results obtained from the questionnaire has been indicated in a table and interpreted accordingly after the analysis for frequency, percentage and weighed averages. The results of this research indicated that students have positive opinions toward the training with printed materials. It has been also indicated that although students have positive opinions for the content of the printed material used in training in distance learning by media, there are some obstacles in following programs related to not appropriate time. Also, it has been indicated that no real application is found in the face to race training. Research results indicated that the three training dimensions are not integrated functionally and there is a strong requirement for race to face training.