Orta Asya entegrasyonu Sorunları ve çözüm yollları
İntegration of the Central Asia: Problems and ways to solve
- Tez No: 191394
- Danışmanlar: PROF.DR. ERSİN ONULDURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZETSovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) sonrası bağımsızlığını yenikazanan Orta Asya devletleri küreselleşen dünyada birçok engelle karşılaşmıştır. Buengelleri aşmak için çözüm yolları aramaya başlamıştır. Sonuçta Orta Asya devletleriçözümü entegrasyon sürecine girmekte bulmuştur. Entegrasyon süreci içerisinde altyapı eksikliği ve iletişim zayıflığı gibi pek çok sorunla karşılaşılmıştır. Entegrasyonsürecinde, Avrupa Birliği (AB) ve Güney Doğu Asya Ülkelerinin Birliği (ASEAN)ülkelerinin entegrasyon sistemi uygulamaları örnek alınmıştır. Bu uluslararasıörgütler örnek model olarak alınırken, Orta Asya devletlerinin milli ve kültüreldeğerleri göz önünde tutulmalıdır. Bu çok önemli noktadır. Aynı zamandauluslararası ilişkiler geliştirilmeli ve komşu devletlerle ikili ve çok taraflımüzakerelere devam edilmelidir.Sonuç olarak, Orta Asya devletlerinin ekonomik ve siyasi gelişmesindeentegrasyonun önemi büyüktür. Tabii ki, entegrasyonun gerçekleşmesi ve başarılı birşekilde uygulanması için belirli usuller ve prensiplere bağlı kalınması gerekir.114
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAfter the decomposition of the USSR, the Central Asian countries got theirindependence and faced with new problems. They began to search the way of solvingthese problems. As a result they found themselves in an integration period. Theintegration period they faced with problems such as lack of infrastructure andcommunication. They took as a model the integration system of EU and ASEANcountries in integration period. The cultural and national values of Central AsiaCountries should be emphasized. This is an important thing taking the integrationsystem of EU as a model. At the same time international relations must be developedand consultation with neighbour countries should be continued.As a result, the role of integration is important in development of political andeconomical sphere in Central Asian Countries. Of course, in order to succeed inintegration we have to follow some methods and principles.115