Üretim kararlarına katılımla işçi öneri sistemi
Production decision with employee suggetion system
  1. Tez No: 191395
  2. Yazar: BARIŞ KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İLKAY SAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Koyuncu, Barış, Üretim Kararlarına Katılımla şçi Öneri Sistemi, Yüksek LisansTezi, Danışman: Doç Dr. lkay Savcı, 174 s.ÖZETEndüstri devriminden bugüne kadar çalışma yaşamı hep bir dinamizm içindeolmuştur. Özellikle üretim sürecinde yaşanan gelişmeler ve bu gelişmelere bağlıyaşanan krizler, üretim ve yönetim biçimlerinin değişmesinde başrol oynamıştır.Post-fordist üretim düzeninde teknolojinin de gelişmesiyle yeni bir dönem başlamışve üretim sürecinde yeni teknolojilerin kullanımı ile beraber üretim sürecinin bu yeniteknolojilere uygun hale getirilmesi zorunlu hale gelmiştir. Çetin rekabet koşullarıaltında üretim yapan işletmeler üretim ve yönetim yapılarını bu gelişen ortamahazırlamak için yeni bir takım arayışlara girmek zorunda kalmışlardır. Geçmiştenberi var olan katılım kavramı, tarihsel süreç içerisinde bu değişimden etkilenmiştir.Eskiden işçilerin yönetim katında temsilini ifade eden bu kavram, bugün ToplamKalite Yönetimi içerisinde kendine ayrı bir yer bulmuş ve üretim kararlarına katılımıifade etmektedir. şçi öneri sistemleri, işçilerin üretim sürecine katılmalarınısağlayan bir sistemdir. Bugün bir çok ulusal ve uluslar arası işletmedeuygulanmaktadır. 2000'li yıllardan itibaren Türkiye'de de popüler olmaya başlayanbu sistem, artık küçük ve orta ölçekli işletmelerde de uygulanmaya başlamıştır.Çalışmamızda, ilk önce katılım kavramı anlatılmış ve tarihsel süreç içerisindebu kavramın gelişimi anlatılmıştır. Günümüze doğru gelindiğinde üretim ve yönetimbiçimlerinin değişimi açıklanmaya çalışılmış ve örgütlerin yönetim biçimlerindeyaşanan değişimler anlatılmıştır. Yeni organizasyon modellerinin ortaya çıkması ileberaber işçi öneri sistemlerinin de yaygınlaşması kaçınılmaz olmuştur.Çalışmamızda, Türkiye'de özellikle metal sanayinde faaliyet gösteren küçükve orta ölçekli işletmelerde nasıl uygulandığına ilişkin bir alan araştırması yeralmaktadır. Alan araştırmamızda, bu sistemi uygulayan ve uygulamayan işletmelereanket çalışması uygulanmış ve sonuçları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTWorking life has been in dynamic change since the industrial revolution. Technologicaldevelopments in production engineering and related crisis have played a major role in theevolution of the production and management policy. Implementation of the advancedtechnology in the production processes mark the start of a new era in the Post-fordist productionsystem. Strong competition has forced the companies to seek for methods that can adopt theirproduction and management structure to this evolving environment. The long-existing conceptof ?participation? has also been affected, evolving from representation of the labor force in themanagement level to participation in decision making within the total quality managementsystem. Suggestion systems, implemented in national and international companies, is theplatform enabling this participation. This system has recently been gaining popularity in Turkeyand is being implemented in small to midsize companies.In our study the concept of participation and its historical development is reviewed.Changes to-day in the production and management policies are elucidated, modifications inorganizational management are described. It is recorded that the spread of suggestion systemshas become inevitable with the emergence of new methods for organizational management. Inthe third section of the study the results of a field study are discussed to evaluate theimplications of suggestion systems in Turkey, with emphasis to small to midsize companiesactive in the metal industry. Data has been collected through a survey, from companies with andwithout a suggestion system and has been comparatively analyzed.