Türk Solu dergisi (1967-1970) ve Milli Demokratik devrimi stratejisi
Turkish Left journal (1967-1970) and national Democratic revolution strategy
- Tez No: 191397
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT GÜVENİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Dinçer, Özgün, Türk Solu Dergisi (1967-1970)ve Milli Demokratik DevrimStratejisi, Yüksek Lisans Tezi Danışman: Doç. Dr. Murat Güvenir, 230 s.ÖZETBu çalışma, Türk Solu Dergisi ve Milli Demokratik Devrim stratejisi üzerineyapılmış bir incelemedir. Türk Solu Dergisi, 17 Kasım 1967-14 Nisan 1970 tarihleriarasında haftalık olarak yayınlanmıştır. Anılan dönemde, çeşitli siyasal koşullarıngetirdiği öncekine göre daha özgür bir ortam oluşmuş; bu ortam içinde çeşitli siyasaldüşüncelerin basın yoluyla ifade edilmesi mümkün hale gelmiştir. Bu dönemdeçeşitli sol dergiler ve gazeteler yayın hayatına girmiştir. Bu dergilerden biri olanTürk Solu Dergisi, dönemin sol hareketleri içinde parlamento dışı muhalefetgörüşünü savunan çizgi içinde yer almıştır. Milli demokratik devrim görüşünükitlelere yaymak amacıyla çıkarılan Dergi, bu stratejinin savunulduğu en önemliyayın organı olmuştur. Dergi, aynı zamanda kendi stratejisinin karşısında olan T P'ekarşı muhalefetin yürütüldüğü bir yayın organı olmuştur.Bu çalışmada Dergi'nin bütününün incelemesinden çok, ağırlıklı olarak MDDstratejisini nasıl aktardığı ele alınmıştır. Nihai amacı sosyalist devrimigerçekleştirmek olan milli demokratik devrim stratejisinde, sosyalist bir düzensavunusu ile bağdaşmayacak Kemalizm ve Milliyetçilik temalarını nasıl ele aldığıincelenmiştir. Temel nokta, sosyalizm ile bağdaşması mümkün gözükmeyenmilliyetçilik ve Kemalizm temalarının Türk Solu Dergisi'nin görüşlerinde nasılbağdaştırıldığıdır.
Özet (Çeviri)
Dinçer, Özgün, Turkish Left Journal (1967-1970) and National DemocraticRevolution Strategy, Master?s Thesis, Advisor: Assoc. Prof. Murat Güvenir, 230 p.ABSTRACTThe aim of this study is to investigate the journal ?Turkish Left? and itsstrategy of National Democratic Revolution. Turkish Left journal was publishedweekly between 17 November 1967 and 14 April 1970. In this period compared toprevious, more democratic environment had been occured by various politicalconditions and it became possible to express political thoughts throughout press.During this period some left journals and newspapers were started to be published.The journal Turkish Left, which is one of those, was taken a place in the line ofdefending opposition outside of Parliament among the left movements of the era.This journal published with the aim of spreading National Democratic Revolutionopinion to mass, was became the most important publication means in which thisstrategy was being defended. This journal also became a publication means in whichthere is a defense against the Turkish Workers Party having an opposite strategy toits own. This study handles mostly how the journal conveys its strategy of NationalDemocratic Revolution more than the investigation of the whole of the journal. In theNational Democratic Revolution strategy of which final aim is to realize socialistrevolution, it has been examined how they deal with Kemalism and nationalismwhich do not get along well with socialist order plea. The basic point is howsocialism, Kemalism and Nationalism were harmonized in the Turkish Left journal.