Ergenlerde toplumsal cinsiyetin kazanılması-aile, okul ve arkadaş etkisi
Gender role acquisition among adolescents-the effect of family,school and friends
  1. Tez No: 191398
  2. Yazar: ŞERMİN PINAR YOGEV
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLAY ÇABUK KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Ergenlerde Toplumsal Cinsiyet Rollerinin Kazanılması-Aile,Okul ve Arkadaş Etkisi.Şermin Pınar YogevÖZETBu tezin konusu, ergenlik dönemindeki 14-15 yaş grubu kız ve erkek çocuklarıntoplumsal cinsiyete ilişkin kendi düşünceleri ile aile, arkadaş ve öğretmenlerineyönelik değerlendirmeleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu bağlamda,araştırmanın amacı: Toplumsal cinsiyet rolleri konusunda kız ve erkek ergenlerindeğerlerinin ne kadar farklılaştığının -içinde bulunulan sosyo-demografik koşullar daanalize dâhil edilerek- ortaya çıkarılmasıdır.Bu amaçlara ulaşmak üzere hazırlanan soru formu farklı sosyo-demografik özelikleriyansıttığı düşünülen, Altındağ Cumhuriyet lköğretim Okulu le ODTÜ Kolejinin 8.sınıfında okuyan 100 öğrenciye uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programıkullanılarak değerlendirilmiştir ve frekans dağılımları, Pearson Korelasyon veANOVA analizleri kullanılarak araştırmanın bulguları elde edilmiştir.Yapılan değerlendirmeler sonucunda, anket uygulanan öğrencilerin; kızlara ilişkintoplumsal cinsiyet kalıpyargılarında, sosyo-demografik özelliklerin etkili olduğugörülmüştür. Erkeklere ilişkin değerler ise farklı sosyal ve kültürel çevrelerdebenzerlik göstermekte ve cinsiyetçi tutumlar devam etmektedir. Öğrencilerintutumları ile bütün sosyal ajanlar arasında farklı düzeylerde de olsa ilişki olduğuanlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gender Role Acquisition among Adolescents-The Effect of Family,School andFriends. Şermin Pınar YogevSUMMARYThe subject of this study is to find out the correlation among gender-role perceptionsof adolescents (between ages 14-15) and their evaluations about their parents?,teachers? and friends? attitudes. In this context we aim to reveal the difference ofgirls and boys acquisition gender roles together with socio-demographic variables.With this aim, a questionnaire, which was developed to measure these perceptions,was applied to a sample of 100 students who were from 8 th. class of two differentschools representing different socio-demographic characteristics. These schools were?Altındağ Cumhuriyet lköğretim Okulu? and ?ODTÜ College?. The data wereanalyzed by using SPSS. The data analyzed with frequency, Pearson Correlation andANOVA.The findings of this research show that socio-demographic variables have an effecton gendered stereotypes towards women. In contrast, gendered stereotypes towardsmen still remain unchanged even socio-demographic variables changed. In otherwords, gender role of men keeps its patriarchic status in the perceptions ofadolescents from two sample groups. Beside these, it is found that there is acorrelation between the adolescents? and social agents? believes about genderattitudes.