Soğuk savaş sonrası Avrupa güvenlik yapılanması ve Türkiye
European security structure after the cold war, and Türkiye
- Tez No: 191412
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın ana amacı Soğuk Savaşın ardından değişen temel koşullarışığında yeniden şekillenmekte olan Avrupa güvenlik mimarisini incelemektir.Soğuk Savaş sonrasını daha iyi anlayabilmek için öncelikle Soğuk Savaşın neolduğu ve iki kutuplu düzenin nasıl oluştuğu ele alınmıştır.2. Dünya Savaşından sonra iki süper güç arasında yaşanan güvenlik açmazınınkaçınılmaz bir sonucu olarak dünya iki kutup etrafında bölünmüştür. Berlinduvarının inşası ile de iki kutuplu düzen adeta kurumsallaştırılmıştır.Uzun barış olarak da adlandırılan Soğuk Savaşın sona ermesinin ardından hızladeğişen şartlardan tabiatı ile en çok etkilenen bölge Avrupa olmuştur. Tezinikinci kısmında Avrupa güvenlik yapısının yeniden inşa edilme sürecini etkileyenbelli başlı değişkenler üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda ele alınan temeldeğişkenler yeni dünya düzeni, Bush doktrini, atlantikötesi ilişki, NATO, 11 Eylülolayları, BAB, Avrupa güvenlik stratejisi ve AGSP'dir.İlan edildiğinden bu yana önemli bir aşama kaydeden AGSP'nin gelecektevaracağı nokta ve ABD'nin küresel politikalarını yerine getirirken izleyeceğiyöntem ve yaklaşımlar, tarihinin en sıkıntılı dönemini geçirmekte olanatlantikötesi ilişkinin geleceğini belirleyecektir.Tezin son bölümünde ise yeni gelişmelerden en çok etkilenen ülkelerden birisiolan Türkiye'nin NATO ve AGSP çerçevesinde yürüttüğü faaliyetler analizedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to investigate the ongoing process ofrebuilding the European security architecture according to the new conditions.First of all, the definition of the Cold War and the dynamics of the world orderwhich has accompanied the Cold War were reviewed to be able to grasp betterits aftermath.As an unavoidable consequence of the security dilemma experienced betweentwo super powers following the World War II, the world has been divided intotwo camps. The virtual division between the two camps has beeninstitutionalized with the construction of Berlin Wall.Europe has been the primary continent involved in the implications of suddenand radical changes caused by the end of the Cold War, which is also called`the long peace? by some historians. In the second part of thesis main variablesaffecting the process of building European security structure are examined.These variables are new world order, the Bush doctrine, transatlantic link,NATO, 9/11 events, WEU, European security strategy and ESDP.The future of the transatlantic solidarity which is now probably going throughone of the most problematic periods will be determined by the future direction ofESDP which has already made a considerable progress since its inception, andthe US approaches and methods which will be preferred during the execution ofits global policies.Türkiye?s defence and security policies regarding NATO and ESDP areanalyzed at the end of the study.