Küreselleşme ve halkla ilişkiler: Küreselleşmenin Türk halkla ilişkiler sektörü üzerine etkileri
Globalization and public relations: Influence of globalization on Turkish public relations sector
- Tez No: 191413
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN KAZANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Relations, Public Administration, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
Bu tez son dönemde akademik çalışmalarda yoğun biçimde kullanılan veneoliberalizmle bağlantılı bir kavram olarak ele alınan küreselleşme,küreselleşmenin ortaya çıkardığı ?minimum devlet?, ?yeni kamu yönetimi? ve ?iyiyönetişim?den geçerek anlam kazanmakta olan yönetişim ve kamu sektörü halklailişkiler anlayışı arasındaki ilişkiye odaklanmaktadır. Türkiye'nin gündemineKamu Yönetimi Temel Kanunu Tasarısı ile girmiş bulunan yönetişim tartışmaları,içinde barındırdığı ?katılımcılık?, ?şeffaflık?, bürokratik işlemlerde ve mevzuatta?sadelik? gibi kavramlarla uzun vadede kamu sektörü halkla ilişkiler uygulamalarıüzerinde değişimlere neden olacaktır. Bunun yanında yeniden yapılanmasürecinde, yönetim anlayışında yaşanacağı öne sürülen değişimlerin, kamu kurumve kuruluşlarının halka ilişkiler anlayışı ve uygulamalarında etkili olması beklenir.Buna koşut olarak, kamu yönetiminde var olan halkla ilişkiler algısı ?kamusözcülüğü modeli?nden, daha ayrıntılı bilgi paylaşımı ve daha da önemlisietkileşimi ön plana çıkaran ?iki yönlü simetrik model?e doğru dönüşmekdurumunda kalacaktır. Çalışma, dönüşen halkla ilişkiler anlayışının temelaktörleri olacak kamu kurumu çalışanlarının, kendilerine, kurumlarına vevatandaşlara ilişkin algılarını, gelecekte görülecek dönüşümleri kavramabiçimlerini, bu dönüşümlerin kurumları için uygulanabilirliğine ilişkinöngörülerini; örgüt iklimi ve örgüt kültürünü de göz önünde bulundurarak ortayakoymayı amaçlamıştır. Bu amaca yönelik olarak toplam yedi bakanlığın merkezörgütünde saptanan başkanlık ve genel müdürlüklerinde 634; basın ve halklailişkiler müşavirliklerinde 35 anket uygulanmıştır. Ayrıca bu yedi bakanlığın basınve halkla ilişkiler müşavirliklerinde en üst düzeyde görevli yedi yöneticiyle yüz yüzegörüşmeler yapılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında varılan sonuçlar, Türk kamuyönetiminin var olan yapısı, basın ve halkla ilişkiler müşavirliklerininhâlihazırdaki durumları ve halkla ilişkiler anlayışları ile gelişmiş ülkelerdeyaşanmakta olan böylesi bir dönüşümün gerçekleşmesinin oldukça zor olduğunugöstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the relationship between the public?s understanding of thepublic sector and governance and also concepts of ?minimal state?, ?new publicadministration? and ?good governance? which are triggered by globalization itself.?Draft of Public Administration Basic Code?, will lead to long term changes in thepublic relations practice of the public sector. These changes to the administrationculture which are expected to arise during the restructuring process of the state,are expected to influence the public relations practices and culture of state bodies.In parallel, the present perception of public bodies about the public relations willtransform from that ?public information model? to a ?two-way symmetricalmodel?. This study aims to describe the perceptions of the main actors totransforming public relations. That is, how public sector employees perceivethemselves, their institutions and citizens, as well as the way they understandpossible future transformations and their perceptions about the feasibility of thesetransformations. A total of 634 surveys have been applied at general directoratesof the central organization seven ministries. Another 35 surveys have been appliedat their public relations and press consultancy units of the same ministries.Additionally, seven interviews have been made with senior directors of theministries press consultancy units. The results of this study have shown that atransformation such as being seen in the developed world is very difficult to attain,given the present conditions and understanding of the Turkish publicadministration, and the current structure of public relations and press consultancyunits.