Truman Doktrini çerçevesinde Türkiye'nin askeri yapılanması ve NATO'ya üyelik sürecine etkisi
The military restructuring of Turkey within the framework of the Truman Doctrine and its impact on the process of NATO membership
- Tez No: 995569
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ALTUNAY ŞAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
II. Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan siyasal yapı, Dünya genelinde güç dengelerini önemli ölçüde değiştirmiş ve uluslararası ilişkilerde yeni bir dönem başlatmıştır. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB), savaş sonrası nüfuz alanını genişletmek amacıyla Doğu Avrupa'da komünist rejimler kurmuş; bu gelişme Batı dünyası açısından ciddi bir güvenlik tehdidi doğurmuştur. Böylece Soğuk Savaşın ideolojik ve askerî kutuplaşmasını belirleyen dinamikler netleşmiş, Sovyet yayılmacılığına karşı Batılı devletlerin daha sıkı bir iş birliği arayışı ortaya çıkmıştır. Türkiye, artan Sovyet baskısı ve Boğazlar üzerindeki talepler karşısında güvenliğini sağlayacak yeni bir dış politika yönelimine girmiştir. Bu süreçte ABD tarafından ilan edilen Truman Doktrini, Türkiye için kritik bir kırılma noktası olmuş; ülkenin Sovyet tehdidine karşı korunması Amerikan dış politikasının öncelikleri arasına girmiştir. Doktrin kapsamında sağlanan askerî ve ekonomik destek, Türkiye'nin Batı ile yakınlaşmasını hızlandırmış; Avrupa'nın ekonomik toparlanmasını hedefleyen Marshall Planı ise Türkiye'nin ekonomik kapasitesini güçlendirerek askerî modernizasyon için gerekli altyapıyı desteklemiştir. Türkiye'nin NATO üyeliği girişimleri başlangıçta sonuç vermese de Kore Savaşı'na asker gönderilmesi, ülkenin Batı Blokuna bağlılığını somut biçimde ortaya koymuş ve Türkiye'nin güvenilir bir müttefik olarak değerlendirilmesini sağlamıştır. Bu süreç, Türkiye'nin NATO'ya kabul edilmesiyle sonuçlanmış ve Truman Doktrini ile başlayan Türk-Amerikan stratejik yakınlaşması kurumsal bir nitelik kazanmıştır. NATO'ya katılım, Türkiye için yalnızca bir dış politika tercihi değil, askerî teşkilat, doktrin, eğitim ve lojistik alanlarında kapsamlı bir dönüşümün başlangıcı olmuştur. Üyeliğin ardından personel eğitimi yeniden düzenlenmiş; komuta-kontrol sistemi ve modern silahlanma programları NATO standartlarına uyarlanmıştır. Bunu takip eden dönemde askerî üs ve tesislerin modernizasyonu hız kazanmış, lojistik ve teknik altyapı ittifak normlarına göre geliştirilmiştir. Türkiye'nin NATO'ya yönelişi, SSCB tehdidi karşısında ABD ile kurulan stratejik ortaklığın doğal bir sonucu olarak şekillenmiş; üyelik sonrası askerî yeniden yapılanma süreci eğitim sistemlerinden silah sistemlerine, komuta düzeninden altyapı modernizasyonuna kadar geniş bir yelpazede somutlaşmıştır. Bununla birlikte, envanterin büyük ölçüde ABD menşeli teçhizata dayanması zamanla modernleşme ile dışa bağımlılık arasında kalıcı bir ikilem yaratmış; yedek parça temini, bakım-onarım ve lojistik süreçlerde dış bağımlılık giderek artmıştır. Böylece NATO üyeliği, Truman Doktrini ve Marshall Planı ile temelleri atılan askerî ve kurumsal dönüşümün en kritik aşaması hâline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The political structure that emerged after World War II significantly altered the global balance of power and ushered in a new era in international relations. In the postwar environment, the Soviet Socialist Republics (USSR) established communist regimes across Eastern Europe to expand their sphere of influence, and these developments created a serious security threat for the Western world. Thus, the dynamics that would define the ideological and military polarization of the Cold War became clear, prompting Western states to pursue closer cooperation against Soviet expansionism. Facing increasing Soviet pressure and territorial demands concerning the Straits, Turkey adopted a new foreign policy orientation to ensure its security. In this context, the Truman Doctrine announced by the United States became a critical turning point for Turkey; safeguarding the country against the Soviet threat was placed among the priorities of American foreign policy. The military and economic aid provided under the doctrine accelerated Turkey's rapprochement with the West, while the Marshall Plan—designed to support Europe's economic recovery—strengthened Turkey's economic capacity and provided the infrastructure needed for military modernization. Although Turkey's initial attempts to join NATO did not yield results, the dispatch of troops to the Korean War demonstrated the country's commitment to the Western Bloc in concrete terms and contributed to its recognition as a reliable ally. This development paved the way for Turkey's admission to NATO, giving the strategic partnership initiated through the Truman Doctrine an institutional character. NATO membership was not merely a foreign policy choice for Turkey; it marked the beginning of a comprehensive transformation in military organization, doctrine, training, and logistics. After accession, personnel training was restructured, command-and-control arrangements and modernization programs were adapted to NATO standards, and the modernization of military bases and facilities accelerated. The logistical and technical infrastructure was also upgraded in accordance with alliance norms. Turkey's turn toward NATO took shape as a natural outcome of the strategic partnership established with the United States in response to the Soviet threat, and the post-accession process of military restructuring materialized across a wide spectrum-from training systems to weapon systems, from command structure to infrastructure modernization. Yet the military inventory's growing dependence on U.S.-manufactured equipment gradually created a persistent dilemma between modernization and external dependency; reliance on foreign sources increased in key areas such as spare parts procurement, maintenance and repair, and logistics operations. In this regard, NATO membership represented the most critical stage of the military and institutional transformation whose foundations had been laid by the Truman Doctrine and the Marshall Plan.