Farklı kültürel geleneklere sahip firmaların uyguladıkları reklam ve tanıtım stratejileri üzerine bir inceleme
An analysis on the advertising and promotinal strategies of the firms from different culturel traditions
- Tez No: 162444
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. IŞIL KARPAT AKTUĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 447
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT fen fazla 250 sözcük): Ulusal sınırların ekonomik, politik, kültürel ve teknolojik açıdan önemini yitirmesi ile birlikte sermayenin uluslararası ticaret sahasında serbest dolaşımı daha kolay hale gelmiştir ve uluslararası firmalar artık küreselleşmenin yeni aktörleri olarak karşımıza çıkarmaktadır. Yeni muhafazakâr politikaların tartışılmaya başlanması, kültürün popülerleşerek dünya üzerine yayılması, ortak bir tüketim alam oluşumu da küreselleşmenin getirdiği yeni gelişmeler arasında yer almaktadır. Küreselleşme kavramı ile birlikte yerelleşme ve küre - yerelleşme kavramları da gündeme gelmektedir. Bu doğrultuda, önceleri önemsenmeyen etnik - dini gruplar da,“küresele karşı yerel”anlayışıyla kendilerini toplumsal, ekonomik ve politik açıdan ifade etme olanağı bulmuşlardır. Dolayısıyla bugün artık radikal söylemler, yeni kapitalist sistem çerçevesinde, liberal söylem ile uyumlu hale gelmiştir. Türkiye'de de 1980'li yıllardan sonra ekonomide liberalleşme ve değişik sektörlerden firmalar arasında birlik ve derneklerin kurulduğu ve güçlendiği görülmüştür. Medyanın teknik ve içerik açısından güçlenip genişlemesi de bu liberal ortamda, politik anlamda farklı kulvarlarda yer alan milliyetçi-dinci muhafazakâr görüşlerin de kendini ifade etme olanağı bulmasını sağlamıştır. Ayrıca medyada yer alan reklâmlar da farklı geleneklerin biçimlendirdiği ürünleri farklı hedef kitlelere sunmaktadır. Farklı kültürel gelenekleri temsil eden firmalar da serbest pazar içinde kendilerine yer bulmuşlardır. Bu çalışma, serbest piyasa ekonomisi içinde faaliyet gösteren ve rekabet eden farklı kültürel ve politik görüşleri yansıtan firmaların, reklâm ve tanıtım faaliyetlerinin kendilerine özgü eğilimlerden ne dereceye kadar etkilendiklerini araştırmakta ve ortaya koymaktadır. Buradan hareketle; perakende sektöründen iki firmanın (Migros Türk T.A.Ş. ve Yimpaş Mağazalar Zinciri) pazarlama iletişimi faaliyetleri, stratejik yönetim ve kurum - çevre etkileşimini nasıl gerçekleştirdikleri örneklerle ortaya konulmakta ve karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRACT fen fazla 250 sözcük) The diminishing economic, political, cultural and technological importance of the national borders have led to a freer and easier circulation of the capital in international market place, and transnational companies have become the new actors of the globalization. Together with the debates on new conservative policies, the popularization of culture around the world and the creation of a common consumer space appear to be the new developments which have been brought about by the globalization. With the concept of globalization, we hear other concepts like 'localization' and 'glocalization'. In this respect, the ethnic and religious groups, which were not considered that important, have begun to express themselves economically and politically within the phrase of“the local against the global”. Therefore, today the radical discourses have adjusted to the liberal discourse as a result of the realities of the new capitalist order. In Turkey, the 1980s and onwards have witnessed the liberalization in the economy and the formations of powerful organizations and associations between the companies from different sectors. In this more liberal environment, the developments in the media sector with respect to its technology and content have enabled conservative, religious and nationalist views to express themselves in the media. Besides, the advertising in the media sells the goods and the services, which are produced by companies from different cultural traditions to various target customers. The firms, which have different cultural traditions, have also found themselves a place to survive in the free market. This study examines and reveals to what extent the companies, which represent different cultural and political views and traditions, are influenced by their background. With this aim, two companies (Migros Türk T.A.Ş. and Yimpaş Mağazalar Zinciri) from the retail sector are compared with regard to their marketing activities, strategic management, and their interaction with outside channels.