Dizel motorların uzaktan kumanda ile çalıştırılması ve kontrolleri
Operating and controlling diesel engines by remote control
  1. Tez No: 19142
  2. Yazar: OSMAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. LAMİ TAPLAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
DİZEL MOTORLARIN UZAKTAN KUMANDA İLE ÇALIŞTIRILMASI VE KONTROLLERİ (Yüksek Lisans Tezi). Osman DEMİREL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1991 OZ Bu çalışmada yakın mesafeden dizel motorların kontrolünü (ısıtma- çalıştırma-durdurma) sağlayan bir uzaktan kontrol cihazının tasarımı ve yapımı gerçekleştirilmiştir. Bilindiği gibi dizel mo torların kış günlerinde çalıştırılmasında ortaya problemler çık maktadır. Motorun harekete hazır hale gelebilmesi için önceden ısıtılıp, çalıştırılması gerekmektedir. Hatta kışın çok soğuk geç tiği bazı bölgelerde gündüz motorun çalıştırılmasına hazırlık ol mak üzere geceleyin de zaman zaman çalıştırılmaktadır. Bu cihaz araca monte edildiğinde, sürücü evinden gece ve gündüz aracını ı- sıtıp, çalıştırarak aracın yanına gitmeden harekete hazır hale ge tirebilecektir. Bu uygulamada, sistemin güvenirliliği açısından PCM (Pulse Code Modulation) metodu tercih edilmiştir. Bu tür uy gulamalarda yaygın olarak kullanılan“National Semiconductor”fir masınca üretilmekte olan MM 53200 Kodlayıcı-Kod Çözücü (Encoder- Decoder) tümleşik devresi burada kullanılarak kontrol sinyalerinin kodlanarak gönderilmesi sağlanmış, böylece çevreden gelebilecek istenmeyen (parazitik) sinyallere karşı sistem korunmuştur. Alman tedbirlerle alıcı devresinin kazancı maksimuma çıkartılmış, sinyal bit hataları minimum bir seviyeye indirilmiştir. Bazı düzen lemelerle, bu cihazı değişik amaçlar için kullanmak mümkündür. ' II
Özet (Çeviri)
OPERATING AND CONTROLLING DIESEL ENGINES BY REMOTE CONTROL (M.Sc. Thesis) Osman DEMİREL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Ocak 1991 ABSTRACT In this study, the design of a remote control device to control diesel motors (i.e, Warming up, starting up and stopping) from range has been achived. As you know, it is very difficult to start diesel motors in cold weathers during winter, it is necesary to start and warm up, before using motors. Even in the regions where the winter is very cold, motors has to be started occassionaly at night to be able to start them in the morning. When this device is placed at the vehicle, the driver is able to start, warm up and make his ve hicle ready without going there. In this application, PCM method is preffered in regard to reliance. MM 53200 Encoder-Decoder integ rated circuit. Made by (National Semiconductor) Company is commonly used in such applications. By using the same circuit here, control signals were sent by coding so that the system was protected from unwanted signals from envoirement The gain of the receiver circuit was made maximum with some measures, and signal bit errors was reduced to minimum level. It is possible to use this device for other objectives with some modifications. Ill