Mobilya endüstrisinde bağlantı elemanı olarak kullanılan soket-vidanın mukavemet özellikleri
The Withdrawal strength of serw-nut as a multi purpose connectors for wood materials which are used in the furniture industry
- Tez No: 19141
- Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ahşap malzemeden üretilen mobilyalarda konstrüksiyonlarının bir gereği olarak uygulanan çok amaçlı bağlantı elemanları, bu mobilyaların amaç ve fonksiyonlarını artırdıkları gibi estetik, ergonomik ve dayanım faktörlerine de olumlu katkılar yapmaktadırlar. Gelişmiş ekonomilere sahip ülkelerin mobilya endüstrilerinde yaygın olarak kullanılan çok amaçlı bağlantı elemanlarının, Türkiye'de gerek üretimi gerekse kullanımının yetersiz olduğu yargısına varılmıştır. Bu araştırmada söz konusu bağlantı elemanlarından soket-vida, tipik bir örnek olarak seçilerek, Türkiye Mobilya Endüstrisinde yaygın olarak kullanılan çam, kayın ve meşe odunları üzerinde çeşitli varyasyonları ile denenmiştir. Yapılan deneylerin sonuçlarına göre; Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde özel olarak yaptırılan soket-vidalann, piyasadan temin edilen emsallerine, teknik ve ekonomik yönlerden iki kat avantaj sağlandıkları görülmüştür. Ayrıca ağaç, soket ve kesit türleri üçlü etkileşiminde en başardı soket-vida (dar çaplı - S4)nın, en olumlu sonucu çam odunu radyal kesiti üzerinde gösterdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Multi purpose connectors which are applied on wooden furniture as a charac teristic of their constructions have added aim of using and function of those fur niture aslo advanced their effections of aesthetic, ergonomics and durability. It could be say that multi purpose connectors are widely used in furniture industry of countries with developed economies, on contrary, inadequaet neither using nor prodution in Turkey. In the present research have been selected and tested with varieties screw- nuts as a typical multi purpose connector on pine, beech and oak solid wood spe cies those are widely used in our furniture industry. Results indicate that screw-nuts which are produced in Technical Education Faculty of Gazi University have advantaged than screw-nuts which are bought from the market at least two times technicaly and economicly. Additionally, the test were carried out to result the withdrawal strength of sc rew-nut (S4) which is the optimum one on the radial section of pine wood, in mu tually influence of wood, nut and section of wood.