Türk Kamu Hukuku açısından engellilerin hukuki statüsü
The legal status of the disabled according to Turkish Public Law
- Tez No: 191439
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR AKYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Çakmak, Naci Münci, Türk Kamu Hukuku Açısından Engellilerin Hukuki Statüsü,Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Bahtiyar Akyılmaz, 282 s.ÖZETEngellilik tarih boyunca insanoğlunun anlamaya, tanımlamaya ve ortadankaldırmaya çalıştığı bir olgu olmuştur. Engellilerin yaşadığı zorluklar ilk önce birsağlık sorunu olarak algılanmıştır. Ancak daha sonra zorlukların nedeni olaraktoplum görülmeye başlanmıştır. Engellilerin öncelikli sorunları erişim, istihdam veayrımcılık olmaktadır. Devletler bu sorunları çözmek için çeşitli hukukidüzenlemeler yapmaktadırlar. Özellikle engelli ayrımcılığına karşı ciddi önlemleralınmıştır. Engellilerin hakları her zaman korunmalıdır. Zira sonuç olarak insanlar yaengellidir ya da bir gün muhakkak engelli olacaklardır.
Özet (Çeviri)
Çakmak, Naci Münci, The Legal Status Of The Disabled According To TurkishPublic Law, Doctorate Thesis, Advisor: Prof. Dr. Bahtiyar Akyılmaz, 282 p.SUMMARYMankind is trying to understand, to define and to stop disability fact. Theproblems which the disabled persons have had; firstly seemed as a health problembut later on it is understood that the reason of the problem is society. The priorproblems of the disabled persons are accessibility, employment and discrimination.Countries are making regulations in order to solve these disability problems.Especially serious measures has been established against to disability discrimination.Disability rights must be always protected by humans because as a final fact,everyone is either disabled or will be surely disabled in the future.