Kütahya'da engelli istihdamı ve işveren ilişkisi
Employment of people with disabilities and employers association in Kütahya
- Tez No: 617077
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANTÜRK CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Yasal zorunluluklar ile engellilerin istihdam edilebilirliği hukuki bir yapı kazanmaktadır. Fakat nüfusumuzun % 12,29'unu oluşturan engellilerin yasal zorunluluklara rağmen istihdam edilmelerinde sorunlar yaşanmaktadır. Yapılan araştırmada çalışma yaşamı içinde yer alan engelli bireylerin genel yapısını belirlemek, engelli istihdamında işverenlerin ve çalışan engelli bireylerin karşılaştıkları sorunları ortaya koymak ve bu sorunlara çözüm önerileri getirmek amaçlanmıştır. Yapılan anket çalışmasıyla elde edilen bulgular engellilerin ve işverenlerin iş hayatında karşılaştıkları sorunların üzerinde çalışma imkânı sağlayarak istihdama yönelik değerlendirmeler yapılmasına yardımcı olacak ve yeni araştırma imkânları sağlayacağı umulmaktadır. Bu bağlamda birinci bölümde engelli kavramı, engellilerin toplum içindeki oranları, engellilerin istihdamında yasal çerçeve ve mevzuat, ikinci bölümde engellilerin istihdamı açısından rehabilitasyon kavramı, engellilere yönelik istihdam politikaları, istihdamda var olan durum ve diğer ülke örnekleri, üçüncü bölümde ise iş hayatındaki engelli bireylerin genel yapısı ve işverenlerin engelli istihdamına yaklaşımlarını ortaya koymaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evreni Kütahya ilindeki engelli çalıştırma zorunluluğu bulunan işverenler ve çalışan engelli bireyler oluşturmaktadır. Çalışma Kütahya'da yasal olarak engelli çalıştırma yükümlülüğü bulunan 65 özel ve kamu işyerini ve 283 engelli çalışanı kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Employability of disabled people is getting a legal structure with statutory obligations. Nevertheless, in spite of statutory obligations there are problems about employment of disabled people constituting % 12,29 of our total population. In this study, it is aimed to define general structure of disabled individuals taking part in labor life, to present the problems that employers and working disabled individuals encountered in disabled employment environment and to bring forward a solution proposal for these problems. Findings acquired by the conducted questionnaire will provide opportunities to work on the problems that disabled people and their employers encountered in business life and so that they will help authorities to perform assessments on employment issues. Concordantly, in the first part“disabled”term, percentage of disabled people in the society, legal framework and legislation on employment of disabled people; in the second part“rehabilitation”term with regards to employment of disabled people, employment policies related to disabled people, current situation and samples from countries and in the third part general position of disable people in business life and attitudes of employers on disabled employment are stated. In this study, descriptive research method, which is one of the quantitative research methods, has been used. Survey is used as data collection tool. Target population of the study consists of employers that have an obligation to employ disabled people and working disabled individuals in Kütahya province. Study contains 65 private corporation and public institutions that has an obligation to employ disabled people and 283 disabled employee.