Üstbilişsel strateji eğitiminin okuma becerisinde öğrenci başarısına olan etkisi
Effects of training university EFL students in metacognitive strategies for reading
  1. Tez No: 191440
  2. Yazar: SEMA MUHTAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAŞA TEVFİK CEPHE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Muhtar, Sema, Üstbilişsel Strateji Eğitiminin Okuma Becerisinde ÖğrenciBaşarısına Olan Etkisi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Yrd. Doç. Dr. PaşaTevfik Cephe, 159s.ÖZETBu çalışma, İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen bir grup üniversiteöğrencisine üstbilişsel strateji eğitimi verilmesinin, bu öğrencilerin okumabecerilerindeki başarılarına olabilecek etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Bununyanı sıra, bu öğrencilerin, dil öğrenme stratejilerini kullanma profilerini ortayakoymak ve strateji kullanımlarının ?hazırlık okulunda okuma durumu? ve?beyan edilen İngilizce düzeyi? etkenleri tarafından ne şekilde etkilendikleriniaraştırmak amaçlanmıştır.Kullanılan dil öğrenme stratejilerini belirlemek ve belirtilen etkenlerleolası ilişkisini ortaya çıkarmak için, bir dil öğrenme stratejisi sormacası(Strategy Inventory for Language Learning-SILL) ve kişisel bilgi formukullanılmıştır. Strateji eğitimi aşamasında, deney ve kontrol grubu olarakayrılan öğrencilere ön-test ve son-test uygulanmıştır. Deney grubuna, dört günsüreyle eğitim verilmiştir. Bu süre zarfında kontrol grubu hiçbir eğitimalmamıştır. Strateji eğitiminin bir etkisi olarak, deney grubunun son-test puanortalamasının kontrol grubunun son-test puan ortalamasından anlamlı düzeydeyüksek olacağı beklenmiştir.Araştırma sonucunda, deney grubunun okuma başarısında, kontrolgrubunun başarısına kıyasla anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ancak, deneygrubunun son-test puanlarında, ön-test puanlarına göre anlamlı düzeyde biryükselme elde edilmesi, strateji eğitiminin olumlu etkileri olabileceğinigöstermiştir.Dil öğrenme stratejisi sormacasıyla elde edilen bulgular, çalışmagrubunda bulunan öğrencilerin ?telafi edici stratejiler?i en yüksek düzeyde,?bellek stratejileri?ni ise en düşük düzeyde kullandıklarını göstermiştir. Hazırlıkokumuş ve okumamış olan öğrencilerin strateji kullanımları arasında bazıanlamlı farklar görülmüştür. Benzer şekilde, İngilizce düzeylerini ?orta? ve ?iyi?olarak nitelendiren öğrenci gruplarının strateji kullanımları arasında da bazıanlamlı farklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Muhtar, Sema, Effects of Training University EFL Students in MetacognitiveStrategies for Reading, Master?s Thesis, Advisor: Assist. Prof. Paşa TevfikCephe, 159p.ABSTRACTThis study aims to investigate the effects on reading performance ofgiving metacognitive strategy training to a group of university students. Thestudy also aims to determine the language learning strategy profile of thesestudents and to further investigate the possible relationship between thelanguage strategy use of these students and the factors of ?having received apreparatory school education? and ?self-reported level of languageproficiency?.The instruments used in this study were the Strategy Inventory forLanguage Learning (SILL), a short Background Questionnaire, and identicalpre and post tests. The subjects were divided into control and experimentalgroups. The experimental group received four days of strategy training, duringwhich time the control group received no training. The experimental group wasexpected to achieve a significantly higher mean score than the control group inthe post-test as an effect of the strategy training.The analysis of the post-tests showed no significant difference betweenthe reading performance of the experimental and the control groups. However,a statistically significant increase was observed in the post-test result of theexperimental group compared to their pre-test, which was interpreted as apositive effect of the strategy training.The findings of the SILL showed that ?compensation strategies? were themost frequently and ?memory strategies? were the least frequently usedstrategy groups. The strategy use of the students also showed some statisticallysignificant differences depending on the factors of ?having received apreparatory school education? and ?self-reported level of languageproficiency?.