İzz B. Abdüsselam ve ahlak anlayışı
Izz B. Abdüsselam and his moral understanding
  1. Tez No: 191450
  2. Yazar: MUHAMMET SAİT KAVŞUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞABAN ALİ DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZETKavşut, Muhammet Sait, zz B. Abdüsselam ve Ahlak Anlayışı, YüksekLisans Tezi, Danışman: Prof.Dr. Şaban Ali Düzgün, 146 s.zz b. Abdüsselam (öl. 660/1262), yaşadığı çağda slami limlerde ihtisassahibi olan ender şahsiyetlerden biridir. slami ilimlerde müctehid seviyesinekadar yükselmiş ve çeşitli alanlarda özgün eserler telif etmiştir. Böylece yaşadığıdönemde ilmi açıdan derin izler bırakmıştır. Dönemin sultanları nezdinde debüyük nüfuz sahibi olan zz b. Abdüsselam, bu karizmatik kişiliğinden dolayı?Sultânü'l-Ulemâ? lakabıyla isimlendirilmiştir.Etik üzerinde, düşünce tarihi içerisinde, slam ahlakçılarının farklıdüşünceleri olmuştur. Ahlak, üzerinde çokça konuşulan, ancak yine de neolduğu hususunda zihinlerde net bir fikir bulunmayan bir ilimdir. Ahlaküzerinde söz sahibi olan düşünürlerden biri de zz b. Abdüsselam'dır.Biz, bu çalışmamızda zz b. Abdüsselam'ın hayatını ve ahlakla ilgiligörüşlerini değerlendirmeye çalıştık. Onun hayatını, ilmi kişiliğini ve ahlakanlayışının kendisine özgü farklılıklarını tahlil ederek bazı sonuçlara ulaşmayagayret gösterdik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTKavşut, Muhammet Sait, Izz B. Abdüsselam And His MoralUnderstanding, Master?s Thesis, Advisor: Prof.Dr. Şaban Ali Düzgün, 146 p.Izz b. Abdüsselam (death 660/1262) is one of the important personalitieswho has great knowledge on the Islamic sciences during the dates he lived. Hereached the level of ?müctehid? in Islamic sciences and reconciliated authenticworks in different fields. As a result of that, he had great effect on the sciencesduring the date he lived. As he had great effects on the sultans of his age, he wascalled by the name as ?Sultanü?l-Ulema? because of his charismatic personality.There have been different thoughts of Islamic moralists on ethicsthroughout the historiy. Moral is a science, on which there have been a lot oftalks; nevertheless, it is a science about which there is not any clear idea inpeople?s mind. One of the thinkers who has the right to talk about moral is alsoIzz b. Abdüsselam.In this work, we have tried to evaluate the life of Izz b. Abdüsselam, andhis views on moral. We tried to reach some results by analysing the differencesspecial to him, his scientific personality, and his moral understanding.