Enformel sektörde kadın emeği: Evde çalışma
Women workers in informal economy: Work at home
  1. Tez No: 191451
  2. Yazar: AYŞE GÖZDE KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RECEP VARÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Koyuncu, Ayşe Gözde, Enformel Sektörde Kadın Emeği: Evde Çalışma, Yüksek LisansTezi, Danışman: Doç. Dr. Recep Varçın, 220s.ÖZET1990'lı yıllardan itibaren teknoloji alanındaki gelişmelere ek olarak toplumsal yapıdave üretim sistemlerinde bilginin ön plana çıkmasıyla birlikte evde çalışma farklı şekildeyaygınlaşmaya başlamış, geleneksel el işçiliği ve kol gücüne dayalı üretimin yanında iletişimteknolojilerinin kullanımıyla evlerde gerçekleştirilen ?elektronik ortamda evde çalışma -evden çalışma? olarak da ifade edilen çalışma biçimini de kapsar hale gelmiştir.Bu çalışma, evde çalışma kavramını geleneksel üretimde bulunan ?ev eksenliçalışanlar? ve modern anlamda evde çalışan ?evden çalışanlar? şeklinde iki gruba ayırarakinceleyip, ortaya çıkış nedenlerini, çalışma koşullarını, çalışanlar ve işverenler açısındanolumlu ve olumsuz taraflarını karşılaştırmalı olarak ele almaktadır. Bu anlamda iki gruba,yapmakta oldukları işin niteliği farklı olduğundan iki farklı anket uygulanmıştır. ?Ev eksenliçalışanlara? elden, ?evden çalışanlara? ise internet ortamından ulaştırılan anketleri toplam 71kişi tam olarak doldurarak çalışmaya katılmışlardır.Araştırma sonucunda elde edilen bulgular; evde çalışma şeklinin, ortaya çıkışnedenlerinin, çalışma koşullarının ve işin çalışanlar ve çevreleri tarafından algılanışının,çalışanların özelliklerine ve gerçekleştirilen işin niteliğine göre farklılaştığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTechnological developments since the early 1990s foregrounded information inproduction systems as well as the social structure, changing, among other things, the way'working from home“ speard out. Home-based working using the electronic media, a modernconcept based on IT-technology (telecommuter), has become part of the concept ”working fromhome“ which has traditionally been based on hand work and physical skills.In this study ”working from home“ concept was investigated in two major categories,home- worker and telecommuter, where their emergence, working conditions, cons and pros foremployers and employees were comparatively discussed. Data were collected using surveysdesigned for each catogory, where seventyone participants completed the entire questionnaire.The surveys were handed-in to the homeworker, whereas the telecommuters were contactedthrough the internet.The results indicate that the emergence and the nature of ”home-based working" isstrongly related to the emergence and conditions of the work, its perception by the worker andhis/her social environment, and characteristics of the work being done.