Müslüman kelamında Sekülerleşme süreci
Secularization process in Islamic theology
  1. Tez No: 191449
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AKBULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZETÖZDEN, Mustafa, Müslüman Kelamında sekülerleşme Süreci, DoktoraTezi, Danışman: Prof. Dr. Ahmet AKBULUT, 187 s.Müslüman Kelamında sekülerleşme süreci isimli çalışmamızda; Sekülerlikve bununla ilgili kavramlar, laiklik ve sekülerlik arasındaki işlevsel fark, din -birey, din-devlet ilişkisi, din işleri, dünya işleri ayırımı vb. FikirlerinMüslümanların düşünce gündemine girmesi, gelişmesi, seküler düşünceninöncüleri, Hz. Peygamberin Mekke ve Medine tecrübesi, özellikle Medine' ye hicret'ten sonraki siyasal uygulamalarını araştırdık. Hz. Peygamber sonrasıMüslümanların oluşturduğu siyasal paradigmanın, Hz. Peygamberinuygulamaları ve Kur-an' ın belirlediği genel ilkelerle örtüşüp örtüşmediği, slambilimlerinde ve Kur-an' da dünya ve ahiret ayırımının yapılıp yapılmadığısoruları ve Kur- an' da insan olgusu çalışmamızın özünü oluşturmaktadır.Çalışmamızın giriş bölümünde seküler kavramının tarihsel serüveni, sözlükve terim anlamları ile laiklik kavramı arasındaki benzerlik ve farklı yönleri, batı vedoğudaki din-devlet ilişkilerinin tarihsel serüvenini inceledik.Çalışmamızın birinci bölümünde, Hz. Peygamberin Mekke-Medinedönemindeki uygulamaları, siyasal tecrübesi, kurmuş olduğu devletin niteliği veMekke ile Medine dönemi arasındaki farklılık üzerinde durduk.Çalışmamızın ikinci döneminde ise, Hz. Peygamber sonrası dönemdeMüslümanların, dünya ve ahiret ayırımı yapıp yapmadıklarını, siyasaluygulamaların kritiğini, slam ve laikliğin telif edilip edilemeyeceği, dünya veahiret kavramlarına yükledikleri anlamları ayrıştırmaya çalıştık. Yine bu bölümdedünyevilik olgusunu slam bilimleri ve Kur-an'ı Kerim' e göre değerlendirdik.Sonuç bölümünde de giriş ve her iki bölümün özünü kapsayan genel birdeğerlendirme ile araştırmamızı tamamladık.
Özet (Çeviri)
SUMMARYÖzden, Mustafa, Secularization Process in Islamic Theology, Doctorate Thesis,Assoc: Prof. Dr.Ahmet Akbulut, 187 p.In our study; Secularization Process in Islamic Theology, we examinedsecularism and the functional differences between secularization related conceptssuch as laicism and secularism, the idea of religion-individual and religion-stateaffairs, the seperation of religious and wordly matters and these ideas? coming tothe thought agenda of muslims , their development, the premises of secularthought, Mecca and Medina expriences of the Prophet, his political practices afterHijrah. The questions whether the political paradigm that Muslims formed afterthe death of Mohammed the Prophet is similar to his political practices and thegeneral principles that Koran defines , whether a distinction between world lifeand afterlife is made in Islamic sciencesand Koran and human fact form the coreof our study.In the introduction part of our study, we examined the historial evolution ofthe concept of `secular?, ıts dictionary and terminological meaning, its similaritieswith and diffeences from laicism and the historical evolution of religion-stateaffairs in east and west.In the first part, we focused on Mohammed the Prophet?s practices inMecca and Medina periods, his political experienes, the characteristics of the statethat he estalished and the differences between Mecca and Medina periods.In the second part of our study, we tried to clarify whether muslims made adistinction between world life and afterlife after the death of Prophet, the critics oftheir political practices, the meanings that they attribute to the concepts of worldlife and afterlife and whether Islam and laicism can be reconciled. Nthis part wealso evaluated the cncepts of `wordliness? according to Islami sciences and HolyKoran.In the conclusion part, we completed our study with a conclusion coveringthe essentials of the introduction and the two other parts.