Medeni usul hukukunda tıbbi bilirkişilik
Medical experts in our law
  1. Tez No: 191472
  2. Yazar: FATMA ÖZGE TAŞYARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALUK KONURALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
TAŞYARAN, Fatma Özge, Medeni Usul Hukukunda Tıbbû Bilirkişilik, YüksekLisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Haluk KONURALP, 303 s.ÖZETHakim dava konusu olayın özellikleri ve nitelikleri gereği davanın çözümü için özelve teknik bilgiye ihtiyaç duyuyor ve kendisinde olmadığına inanıyorsa bilirkişiyebaşvurmalıdır. Özel ve teknik bilginin gerekli olduğu durumlardan biri de tıbbû bilgilereihtiyaç duyan hakimin, tıbbû bilirkişi görüşüne başvurduğu davalardır.Tıbbû bilirkişi, gerek ceza, gerek hukuk davalarında, tıbbû içerikli hususlardahakimin, davanın çözümü için tıbbû bilgisine başvurduğu bir hekimdir.Tıbbû bilirkişinin davadaki önemi gereği, hukukû statüsünün, hak veyükümlülüklerinin tespit edilmesi, seçimi, nitelikleri, hangi hallerde başvurulabileceği,raporun mahkeme tarafından değerlendirilmesi ve mahkemeyi bağlayıcı etkisininbelirlenmesi gibi konular hem yasal düzenlemelerde yerini almış hem de doktrinde çeşitlitartışmalara sebep olmuştur.Medeni usul hukukunda tıbbû bilirkişilik başlığını taşıyan bu tezde bu gibi konularadeğinilmiş ve uygulamada bilirkişilikle ilgili ortaya çıkan sorunlara çözüm önerilerigetirilmiştir.
Özet (Çeviri)
TASYARAN, Fatma Ozge, Medical expert in the civil low of procedure, masterof the thesis, adviser of the thesis Doc. Dr. Haluk KONURALP, 303 p.SUMMARYIf the judge need a special and tecniqual information to solve the case becauseof the properties and qualities of the event, and believe that he doesn't have it,anexpert should be applied.One of the situations from which the special and tecniqualinformation are neccessary is the case in which the judge needing medicalinformation applies the medical expertise.Medical expert is a doctor to whom the judge applies for his medicalinformation to solve the case in both fine and law cases, medical matters.Because of the importance of the medical export in the case,the matters such aslegal status, being determined and choosen of rights and liabilities,its qualities,inwhich cases can be applied, being eveluated the report by the court and beingdetermined the connecting effect to the court,both placed in legal coordinations andcaused various discussions in doctrine.In this thesis whose topic is“Medical Expert in the Civil Law of Procedure”,these matters were touched on and given suggestions about the solution of theproblems emerging about the expert in practice.