Malpraktis davalarında ispat ve deliller
Proof and evidence in malpractice cases
- Tez No: 1010999
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANSU KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Malpraktis tıbbi müdahale kapsamında, tıp bilimi tarafından genel olarak tanımlanan ve kabul edilen meslek kuralları neticesinde belirlenen bir tıbbi standartın ihmal yahut ihlal edilmesi neticesinde meydana gelmektedir. Malpraktis kapsamında açılan davaların sayısının tıp biliminin zaman içerisinde gelişmesiyle arttığı görülmektedir. Her ne kadar uygulama alanı gittikçe genişlese de bu konuda özel hükümler bulunmamaktadır. Sağlık hukuku kapsamında en çok karşılaşılan malpraktis nedenli tazminat davaları doktrin ve yargı kararları çerçevesinde gelişmiştir. İlgili davalarda genel maddi ve usul hukuku hükümleri uygulanmaktadır. Bu nedenle, önemi dolayısıyla ispat ve delillerin malpraktis davaları yönüyle incelenmesi ve özellik arz eden hususların ele alınması gerekmektedir. Çalışma kapsamında öncelikle tıbbi müdahale neticesinde meydana gelen zararın tespitinin sağlanabilmesi için malpraktis ve komplikasyon kavramları üzerinde durulmuştur. Malpraktis davaları kapsamında ispata konu hususlar, taraflar açısından ispat yükü değerlendirmesi yapılarak kendine özgü bir alan olan sağlık hukuku açısından değerlendirilmiştir. Ayrıca, malpraktis davaları kapsamında yer alabilecek deliller de medeni usul hukukunda yapılan sınıflandırma dikkate alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Medical malpractice occurs within the scope of medical intervention as a result of the neglect or violation of a medical standard established by the generally defined and accepted professional rules of medical science. It is observed that the number of lawsuits filed regarding malpractice has increased alongside the temporal advancement of medical science. Although its field of application is steadily expanding, there are no specific legislative provisions governing this issue. Compensation lawsuits based on malpractice, which are the most common cases within health law, have evolved within the framework of legal doctrine and judicial decisions. In these cases, general provisions of substantive and procedural law are applied. Therefore, due to its significance, it is essential to examine proof and evidence in the context of malpractice lawsuits and to address specific matters of concern. Within the scope of this study, the concepts of“malpractice”and“complication”are primarily emphasized to facilitate the determination of damages resulting from medical interventions. Matters subject to proof in malpractice cases are evaluated from the perspective of health law—a sui generis field—by assessing the burden of proof for the parties involved. Additionally, potential evidence in malpractice lawsuits is examined in light of the classification provided in civil procedural law.