Bölgesel ve küresel dinamikler bağlamında Ortadoğu'daki kadın hareketi
The women's movement in the Middle East under the context regional and global dynamics
  1. Tez No: 191499
  2. Yazar: MEHMET FATİH NAS
  3. Danışmanlar: PROF. SERPİL SANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZETBu tez Ortadoğu'daki kadın hareketinin bölgesel ve küresel dinamiklerin etkisialtında gelişimini konu edinir. Tezin temel argümanına göre Ortadoğu'daki kadınhareketi bu dinamiklerin etkisi altında 20. yüzyılda üç safha içinde gelişir. Kolonyalgüçlere karşı yürütülen ulusal mücadele, modern-ulus devletin kurulması ve 1980sonrası yürütülen Sivil Toplum tartışmaları bu üç gelişim safhasının temel ayrışmadinamiklerini oluşturur.Kadın hareketi bu safhalar içinde kolonyal güçlere karşı mücadele yürüten ulu-sal mücadelenin çatısı altında doğup gelişmiş; modern-ulus devletinin kurulmasıyladevletin güdümüne girmiş; Sivil Toplum taleplerinin artmasıyla bağımsız kadın ör-gütleri şeklinde gelişimini sürdürmüştür. Bu tezde bu safhalarda yaşanan gelişmele-rin kadın hareketinin yapısına, kadın hakları mücadelesinde yaşanan kazanımlara vedünya kadın hareketi ile olan birlikteliği üzerine olan etkileri ele alınacaktır.Bu gelişmelerin etkileri ele alınırken Ortadoğu'daki kadın hareketinin ?kadınsorunu? etrafındaki mücadelesine dinin, aile yapısının ve akrabalık ilişkilerinin öne-mine değinilecektir. Zira Ortadoğu'daki kültürel ve toplumsal yapı kadın hareketininmücadele olanlarını ve sınırlarını belirlemektedir.142
Özet (Çeviri)
SUMMARYThis thesis is about the development of woman?s movement under regional andglobular dynamics. According to the basic argument of the thesis; woman?s move-ment in Middle East develops in three phases in 20 th century under these dynamics.National struggle executed against colonial powers, establishing a modern-nationstate and civil society arguments executed after 1980 form the basic disintegrationdynamics of this thesis.As woman?s movement occurred and developed in these phases under theframe of national struggle which executed struggle against colonial powers, with theestablishment the modern-nation state it continued its development as independentwoman organizations by increasing demands of civil societies which had become tobe under the control of government. In this thesis, the effects of these developmentsin these phases over the woman?s movement, the acquisitions experienced duringwoman rights struggle and the togetherness of world woman?s movement will bediscussed.While these developments are taking in hand, it will be mentioned about theimportance of woman?s movement in Middle East to the struggle around women?sissues and the importance of religion, family structure and relationship connections.Because the cultural and the communal structure in Middle East define the struggleareas and boundaries of woman?s movement.143