Medeni Usul Hukukunda davaya vekalet ehliyeti
Proxy competence to an action in the Turkish civil procedure law
- Tez No: 191503
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL TERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Davaya vekâlet ehliyeti, davanın tarafları dışında üçüncü bir kimsenin vekilsıfatıyla bir davayı yürütebilmesi için kanunen sahip olması gereken ehliyettir. Türkhukukunda dava açmak ve davayı takip etmek için vekil tutmak zorunlu değildir;taraflar davalarını kendileri açıp takip edebilirler. Ancak, taraflardan biri, davayıvekil aracılığı ile takip etmek isterse, yalnız belirli kişileri vekil tayin edebilir.Avukatlık Kanunu'na göre, davaya vekâlet ehliyetine sahip olan kimselerşunlardır: Avukatlar, stajyer avukatlar, avukatlık ortaklıkları, dava vekilleri ve davatakipçileri.Bundan başka, özel bir kanun hükmünde, Avukatlık Kanunu'nun m.35/IVhükmü gereği, belirli kişilerin temsilcisi oldukları kişileri mahkemelerde de temsiledebilecekleri açıkça belirtilmiş ise, o kişiler, avukat, avukatlık ortaklığı, avukatstajyeri, dava vekili veya dava takipçisi olmadıkları halde, temsilci olarakmahkemelerde usul işlemlerini yapabilirler. Dolayısıyla bu kimseler, belirli alanlardaözel kanun hükümleri ile davaya vekâlet ehliyetine sahip olmaktadırlar.Davaya vekâlet ehliyetine sahip olmayan kişiler, vekil sıfatıyla mahkemeyekabul olunmaz. Zira, davada vekil olamayacak bu kişilerin davaya vekâlet ehliyetiyoktur. Davaya vekâlet ehliyeti dava şartıdır. Bu nedenle, mahkemenin, davayı vekilolarak takip eden kişinin davaya vekâlet ehliyetinin bulunup bulunmadığınıkendiliğinden gözetmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
This study is related to the analysis of the ?Proxy Competence to An Actionin the Turkish Civil Procedure Law?. This study consists of an introduction part,followed by three separate body parts and a conclusion part.Within the scope of the introduction part, the definition of the proxycompetence of an action is made and the importance of this legal institution ispointed out in legal systems.In the first part of our thesis, the definition of the Representation of theParties in an Action, the Definition, Conditions and the Difference Between SimilarInstitutions of the Proxy Competence of an Action are studied in details.In the second part, the persons that have proxy competence are discussed.Attornies, Trainee Attornies, Partnership of Attornies, Action Representative (anattorney who does not possess a law degree) are examined in this part.Lastly in the third part, the extent of the proxy competence to action, end ofproxy competence and juridical and criminal consequences of pursuing of an actionby persons that have not proxy competence of an action are studied broadly. Inconclusion, consequences are emphasized concerning proxy competence to actionlegal institution that is our thesis subject.