Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun metinleri çerçevesinde Milli Mücadele'nin yorumlanması
The explanation of national struggle on Yakup Kadri Karaosmanoglu's texts
- Tez No: 191506
- Danışmanlar: PROF.DR. KURTULUŞ KAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZETYakup Kadri, çağdaş Türk edebiyatının en büyük yazarlarındandır. Seksen beşyıllık uzun hayatı boyunca çeşitli gazetelerde makale yazarlığı, hikâye, piyes,monografi ve roman gibi edebiyatın her alanında yazılar yazmış ve bu yazılarıylaTürk toplumuna ışık tutmuştur.O, Türk tarihinin Türkler açısından en uzun ve zor yılları sayılan Meşrutiyet,Mütareke ve Kurtuluş Savaşı yıllarını yaşamış, o yılların canlı şahidi olmuş vekaleme aldığı eserlerinin büyük bir kısmının konusunu bu yıllardan seçmiş, güçlükalemi ve etkili üslubuyla olayları objektif ve net olarak sunmuştur.Mütareke dönemini anlatan Kiralık Konak, Sodom ve Gomore ve Bir Sürgünromanlarında o yılların işgal altındaki çürümüş stanbul'unu gözler önüne sererken,Yaban, Vatan Yolunda ve Millû Kurtuluş Hikâyeleri adlı eserlerinde de KurtuluşSavaşı'ndaki köylülerin tutumunu, Millû Mücadele anılarını ve Yunanlıların BatıAnadolu bölgemizde halka yaptığı zulümleri ve halkın gördüğü muamele karşısındadüştüğü acıklı durumu çarpıcı bir şekilde anlatmıştır.Onun eserlerini, Millû Mücadele hakkında eser vermiş diğer yazarlarınkindenayıran en önemli özelliği, engin kültürü ve üstün yazarlık yeteneğiyle diğeryazarların göremediği olayların çarpıcı yönlerini vererek anlatmış olmasıdır.Eserleri, bugün için de değerinden hiçbir şey kaybetmemiştir. Onlar, her zamaninsana umut ve ilham aşılayan ve insanı zorluklara karşı mücadele edip dayanmagöstermeye teşvik eden, Kurtuluş Savaşı'nı yaşamamış olanlara o acıklı olaylarıtekrar yaşatarak onları ders almaya yönelten mahiyettedir.131
Özet (Çeviri)
ABSTRACTYakup Kadri is one of the most famous writer of Modern Turkish Literature.By writing a lot of articles in newspapers, and in all type of literature, like stories,plays, monographs and novels, he has enlightened Turkish society.He has spent his life in those days which are considered very difficult andrainy days of constitutional monarchy, armistice, truce and war of independence forTurks. He has been the living witness of those days and has selected the the most ofthe topics from those years, he with his powerful writing and very effective style,has preneted the events in very clear and objective way.While he has thrown the light on the bad condition of Istanbul under theforeign occupation in his novels named Kiralık Konak, (Rented Mansion) Sodom veGomore and Bir Sürgün (an exile) he has explained the attitude of the villagers ofAnatolia in the War of Independence, memories of national struggle and the tyrannyand bad behaviour of Greek on the people of Western Anatolia in a very remarkablemanner in his works named, Yaban, (Wild) Vatan Yolunda ( On the Way toMotherland) and Millû Kurtuluş Hikâyeleri ( The Stories of National War ofIndependence).The most important characteristics of writings about National struggle whichtook him very different place among the other National Struggle writers is his depthof culture and outstanding talent of presenting of incidents in remarkable manners.His works have not lost any worth till now days, his works always has been thesource of hope and inspiration of those who faces difficulties and struggle in theirlives, those who have not seen The war of Independence and keep them alive to feeltragic and sad incidents of war once again are the nature of to take some lesson fromthese incidents.132