İnsancıl müdahale kavramı ve Kosova sorunu
Humanitarian intervention and Kosovo
  1. Tez No: 191511
  2. Yazar: ELİF BURCU PEKYARDIMCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP AKİPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Law, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Pekyardımcı, Elif, Burcu, nsancıl Müdahale Kavramı ve Kosova Sorunu, YüksekLisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Serap Akipek, s. 178.ÖzetSavaş, yüzyıllardır kimi zaman yeni topraklar kazanmak için, kimi zamankutsal hedefleri gerçekleştirmek için, kimi zaman da kendini savunmak içindevletler tarafından başvurulan bir yöntem olarak uluslararası sistemde yerinialmıştır. Ancak, ilk çağlardan bu yana savaşın yalnızca bir devletin kendi çıkarlarıveya inançları doğrultusunda değil aynı zamanda başkalarının iyiliği içinkullanılabileceğine dair fikirler öne sürülmektedir. Geçmişten bu yana bu fikirlerfarklı isimlerle anılmış, günümüze ise içeriğinde çeşitli değişikliklerle beraberinsancıl müdahale olarak taşınmıştır. nsancıl müdahalenin bir tartışma konusuolarak ele alınması ise Birleşmiş Milletler Antlaşması'nda kuvvet kullanımınınyasaklanması ile gerçekleşmiştir. Kuvvet kullanımının yasaklanması ile birlikte,eskiden var olan tüm kuvvet kullanma yöntemleri gibi insancıl müdahale de buyasağın kapsamında kalmıştır. Ancak, bazı devlet adamları ve uluslararasıhukukçular, insancıl amaçlarlarla bir ülkeye müdahale edilmesinin yasağınkapsamında olmaması gerektiğini veya uluslararası örf adet hukukunun bu yöndeşekillendirilerek bu tarz müdahalelerin yaşağın kapsamından çıkarılmasıgerektiğini savunmaktadırlar. NATO'nun, Kosova sorununa müdahale etmekamacıyla, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi yetkilendirmesi olmaksızın,Yugoslavya topraklarını bombalaması, insancıl müdahale tartışmalarında ciddi biryer tutmaktadır. Gerek müdahale edenin bir devlet değil hukuken tanınmış biruluslararası örgüt olması, gerek müdahalenin tarzı, müdahaleyi diğer insancılmüdahalelerden ayrı şekilde incelenmeye değer kılmaktadır. Söz konusu çalışmanınamacı, öncelikle insancıl müdahale kavramını tarihsel kökenleri ile birliktetanımlamak ve günümüz uluslararası hukukuna uygunluğunu değerlendirmek;ardından NATO'nun Kosova müdahalesini, sorunun ortaya çıkış süreci ile birlikteele alarak uluslararası sistemde insancıl müdahalenin uygulanabilirliğini ortayakoymaktır.
Özet (Çeviri)
Pekyardımcı, Elif, Burcu, Humanitarian Intervention and Kosovo, Master?sThesis, Advisor: Prof. Dr. Serap Akipek, 178 p.AbstractWar, has been used as a tool in international relations for centuries,sometimes for gaining new lands, sometimes for holy purposes and sometimesjust for defence. But, since the ancient times there has been some philosophersand lawyers, who believed that sometimes war can save lives. These beliefs havetransformed, first to the idea of the just war and then to the idea of humanitarianintervention. As a term, humanitarian intervention was first used in 19th century,but the arguments about the legality of humanitarian intervention has started inthe second half of the 20th century. Because, until the United Nations Charter in1945, there has never been a clear prohibition on the use of force. Humanitarianintervention, as a kind of using force has been banned in the Charter like all theother methods. But, some international lawyers and statesmen assert that theprohibition, does not include the humanitarian intervention. NATO?sintervention to Yugoslavia, without the authorization of UN Security Council, isnow the keypoint of the arguments. This intervention is more remarkable thanthe other interventions with humanitarian motives, because the intervenor is aninternational organization not a state and the method of the intervention is not soappropriate to be a humanitarian intervention. This thesis, aims, first, to definethe humanitarian intervention considering its historical roots; then to examinethe Kosovo problem in its uniqueness and to discuss the applicability of thehumanitarian intervention in international system.