Kamulaştırma davaları
Expropriation a cases
- Tez No: 191510
- Danışmanlar: PROF. EJDER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
ÖZETHayta, Mehmet Ali, Kamulaştırma Davaları, Yüksek Lisans Tezi, Danışman:Prof. Dr. Ejder Yılmaz, 241 s.Kamulaştırma, Anayasa'nın 35 inci maddesinde yer alan mülkiyet hakkının birsınırlandırılması olduğundan kamulaştırmanın temel ilkeleri Anayasa'nın 46 ncımaddesinde belirlenmiştir. Kamulaştırmada üstün tutulan kamu yararı ile kişisel yararkarşı karşıya gelmekte olup, kamulaştırmada bireyin temel haklarının korunması iletoplumun genel menfaati (kamu yararı) arasında adil bir dengenin sağlanmasıgerekmektedir.Kamulaştırma; Devlet ve kamu tüzel kişilerince, kamu yararının gerektirdiğihallerde karşılığının peşin (şartlar gerçekleşmişse taksitle) ödenmek koşuluyla, özelmülkiyette bulunan taşınmaz bir malın tamamının veya bir kısmının, kanundagösterilen usul ve esaslara göre zor alımı ya da üzerinde irtifak hakkı kurulmasıdır.Kamulaştırma bir usul süreci olup çeşitli aşamaları vardır. Bunlar: 1)kamulaştırma bedeli için yeterli ödenek temin edilmelidir. 2) Kamu yararı kararıalınmalıdır. 3) Kamulaştırılacak taşınmaz ve sahibi belirlenmelidir. 4) Kamulaştırmabedeli belirlenmelidir 5) Tapuda kayıtlı taşınmaz mallar hakkında yapılacakkamulaştırmalarda öncelikle satın alma usulü uygulanmalıdır.Tapuya kayıtlı olan taşınmaz malların kamulaştırmasının satın alma usulü ileyapılamaması halinde, idare tarafından Kamulaştırma Kanunu'nun 10 uncu maddesiuyarınca kamulaştırma bedelinin tespiti ve tescil davası açılacaktır. Hakim, duruşmadaönce tarafları bedel konusunda anlaşmaya davet eder. Anlaşmanın olmaması halinde,hâkim mahallinde keşif yapmak ve bilirkişi incelemesi yaptırmak suretiylekamulaştırma bedelini belirler. darece, kamulaştırma bedelinin hak sahibi adınayatırıldığına dair makbuzun ibrazı halinde, asliye hukuk mahkemesi taşınmaz malınidare adına tesciline ve kamulaştırma bedelinin hak sahibine ödenmesine karar verir.Tescil hükmü kesin olup tarafların bedele ilişkin temyiz hakları saklıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTHayta, Mehmet Ali, Expropriation Cases, The Graduate Thesis, Advisor: Prof. Dr.Ejder Yılmaz, 241 pagesMain principles of expropriation are set out in Article 45 of the TurkishConstitution, as expropriation restricts property rights stipulated in Article 35 of theTurkish Constitution. In expropriation public interest, which is considered as superior,clashes with personal benefit and expropriation requires ensuring a fair balancebetween protection of fundamental rights of an individual and common good (publicinterest) of the public.Expropriation means the act of confiscating or establishing a right of easement onwhole or part of private property by the State or public legal entity in accordance withthe principles and procedures set under the law in case it is required for public interest,provided however, that a compensation should be paid in cash (or in arrears ifapplicable).Expropriation is a procedural process and has various phases, such as: 1)Sufficient funds should be provided to pay for expropriation price; 2) Public interestdecision should be obtained; 3) Property to be expropriated and owner thereof shouldbe identified; 4) Expropriation price should be determined; and 5) As a method forexpropriation of properties registered by the Land Registry Office procurement shouldbe implemented first.In case it is not possible to expropriate a property, which is registered by theLand Registry Office, through procurement the concerned authority files an action fordetermination and registration of expropriation price pursuant to Article 10 of theExpropriation Code. During the hearing Judge would first invite parties to agree on theexpropriation price. In the case of non-agreement between the parties judge wouldappoint an expert to have the expropriation price determined through site inspectionand review. When concerned authority presents a receipt showing that theexpropriation price has been remitted in the name of beneficiary the concerned Court ofFirst Instance would decide on having the title of the property to be expropriatedregistered in the name of concerned authority, and remittance of the expropriation priceto the beneficiary. Decision of registration is final and parties? rights to appeal theverdict on the expropriation price are reserved.